Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şebnem Aktaran, en önemli ve yaygın halk sağlığı sorunlarından biri olan diyabetin görülme sıklığının Türkiye'de her geçen gün artığını belirtti.

Diyabette erken tanı konulması ve tedaviye erken dönemde başlanıp kan şekerinin kontrol altına alınmasının daha sonra gelişebilecek rahatsızlıkları önlediğine dikkati çeken Aktaran, diyabetin, kontrol altına alınmadığında vücutta hemen her organı etkileyen ve ömür boyu süren kronik hastalıklara zemin hazırladığını ifade etti.

IDF verilerine göre, Türkiye'de 2 milyon 650 bin diyabet hastasının bulunduğunu belirten Aktaran, 2 milyon 850 bin kişinin de risk grubunda olduğunu kaydetti. Kan şekeri düzeyinin uzun üzere yüksek kalmasının çeşitli riskleri beraberinde getirdiğine işaret eden Aktaran, ''Diyabette kan şekeri düzeyinin uzun süre yüksek kalması damarları ve sinirleri etkileyerek zaman içerisinde körlüğe, kalp ve damar hastalıklarına, inmeye, böbrek yetmezliğine ve sinir sisteminde hasara yol açabiliyor. Gebelik döneminde de kontrol altına alınamayan diyabet, anne ve bebek sağlığı açısından sorunlara neden olabiliyor'' dedi.

Dr. Aktaran, diyabete karşı hastaların ve hasta yakınlarının bilinçlendirilmesi amacıyla hastanelerde 26 Mart'tan itibaren ''Diyabet Okulu'' etkinliği gerçekleştireceklerini bildirdi.