İlişkili Haberler

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, ‘Dünya Kanser Günü’ nedeniyle katıldığı programda ‘2014 Kanser Önleme ve Taramaları Kısa Raporu’nu açıkladı.

Meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerinde tarama programlarının uygulandığını hatırlatan Doç. Gültekin, “97 bin erkek, 62 bin kadına Türkiye’de kanser teşhisi kondu bu iyi bir haber. Kanserler içinde üç kanser uluslararası veriye göre taranabilir. Meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri tüm dünyada taranıyor. Avrupa Birliği 2025 yılına kadar ülkelere kanser taramalarında yüzde 100’e ulaşmayı hedef olarak koydu” dedi.

'MEME KANSERİNDE YAKLAŞIK İKİ MİLYON KİŞİ TARANDI'

Tarama programlarının erken teşhis açısından anlamlı olduğunu belirten Gültekin, meme kanserinde toplam taranan kişi sayısının 1 milyon 900 bin olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı: ."Geçtiğimiz yıl yapılan taramalarda hedefimizin 5 milyon 500 bin kişi olduğunu vurgulayalım. Tarama oranımız yüzde 33,5’tur. Bu çok iyi rakam çünkü yüzde 5-6‘larda başlamıştı. Rahim ağzı kanserlerinde yüzde 82’ye yaklaştık. Burada yaklaşık 3 milyon kadınımızı hedef koyduk. 2014 yılında 2 milyon 750 kadının sivil HPV’li taraması yüzde 82 gibi çok ciddi bir rakama ulaştık. Bağırsak kanseri yeni başlanmış bir kanser ve bir yılda 6 milyon 500 bin kişiyi taramayı hedefliyorum. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 1 milyon 450 bin kişinin taramasını gerçekleştirmişiz. Bu da yüzde 22,4 çok iyi bir rakam.”

Murat Gültekin, amaçlarının kanser tarama programlarını 2023 yılına kadar yüzde 100’lere çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.