"Türkiye'de ilk, dünyada sekizinci ameliyat"

Konya'da, kalbin kirli kanını akciğerlere taşıyan damarı aşırı genişlediği için hayati riski bulunan Fatma Demir, Türkiye'de ilk dünyada sekizinci olan ameliyatla sağlığına kavuşturuldu.

Anadolu Ajansı 28.01.2014 - 14:00

"Türkiye'de ilk, dünyada sekizinci ameliyat"

64 yaşındaki Fatma Demir, 7 yıl önce kalp ameliyatı oldu. Rahatsızlıkları zaman zaman devam eden Demir, en son kan tükürme şikayetiyle Konya Medicana Hastanesine başvuruldu.

Kontrollerinde kalbin kirli kanını akciğerlere taşıyan damarda anormal şekilde genişleme görüldü. Kalp kapakçıklarında da problem olan ve akciğere kan götüren arterdeki tansiyon yüksekliğine bağlı gelişen rahatsızlık nedeniyle hayati tehlikesi bulunan hasta ameliyata alındı.

Kalbin oluşturduğu yüksek basınç nedeniyle oldukça zor olan ameliyatta kanama ve dikiş yırtılmasını önleyen yöntem denendi. Başarılı geçen ameliyatın ardından Demir'in hayati tehlikeyi atlattığı bildirildi. Hastane doktorlarına göre, ameliyat, Türkiye'de ilk, dünyada sekizinci kez yapıldı.

Opr. Dr. Deniz Yorgancılar ile birlikte operasyonu gerçekleştiren hastanenin Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Özgür Mart, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanın tetkiklerinde tıpta çok nadir olan rahatsızlığının görüldüğünü söyledi. Kalbin kirli kanını akciğerlere taşıyan ana damarda çok ciddi balonlaşma olduğunu belirten Mart, şunları kaydetti:

"Ameliyat riskli de olsa hastamızı yaşatmak için operasyona karar verdik. Hasta, 7 yıl önce kalp ameliyatı geçirdiğini ve buna bağlı olarak o bölgenin çok yapışık olduğunu biliyorduk. Aynı zamanda kalbin bir kapağında da ciddi oranda genişleme tespit ettik. Kalbin damarda oluşturduğu yüksek basınç nedeniyle, dikiş tutması çok zor olan bölgede başarıyla işlemi gerçekleştirdik. Çeşitli hastaneleri gezip 'artık yapacak bir şey yok' denmiş olan hastayı, sağlığına kavuşturacağımız için çok mutluyuz. Literatüre baktığımızda ameliyatın çok nadir yapıldığını gördük. Çünkü; balonlaşan damarın özelliği, biz cerrahların çok iyi bildiği 'dikiş tutmaz' denilen bir damar olmasıdır. Hastamız, bize geldiğinde damarı balonlaşmış ve formunu kaybetmişti. İçinde pıhtı biriktiren damar, yoğun miktarda akciğere pıhtı atıyordu. Bu durumda ani ölüm riski çok çok yüksekti."

AMELİYATA GİRDİĞİ GÜN EŞİNİ KAYBETTİ
Fatma Demir'in oğlu Bayram Demir ise annesinin durumunun gün geçtikçe iyiye gittiğini aktardı. Demir, "Kanser olan babam annemin ameliyata girdiği gün yaşamını yitirdi. Annem ameliyat sonrası aramızda olduğu için seviniyoruz" dedi.

Hastanenin Başhekimi Göğüs Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Deniz Yorgancılar da böyle zor bir ameliyatı gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını aktardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...