Geçirdiği enfeksiyon sırasında kalbi ciddi hasar gören ve kalp kası çalışmaz duruma gelen Akın Akpınar, futbol oynamayı çok seven, enerjik bir gençti. Ancak basit bir enfeksiyon değil top oynamak, Akın’ı adım atamaz hale getirdi. Çünkü o enfeksiyon sinsice genç çocuğun kalp kasının iltihaplanmasına yol açmış ve kalp hücrelerini öldürmeye başlamıştı. Ve kısa bir süre sonra Akın’a acil kalp nakli yapılması gerektiği ortaya çıktı. Şikayetleri had safhaya ulaşan, okuluna ara veren ve yaşama umudu yavaş yavaş azalan Akın’a ve kalbine “ikinci şans” Çocuk Kardiyoloğu Prof. Dr. Ender Ödemiş ve Hematolog Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan geldi.

Prof. Ödemiş ve Prof. Ovalı, Akın’ın kendi dokusundan bir yıl içerisinde 5 farklı zamanda mercimek büyüklüğünde aldıkları kök hücreyi belirli aralıklarla anjiyo ile genç çocuğun kalbine yerleştirdi. Uygulamanın Türkiye’de ilk kez yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Ender Ödemiş, “Ektiğimiz bu kök hücreler aynen tohum gibi yeniden yeşeriyor ve kalp hücreleri olarak çocuğa fonksiyon veren sağlıklı bir kalbe doğru dönüşmesini sağlıyor” dedi.

Prof. Ender Ödemiş, kalbine kök hücre tedavisi yapılan Akın Akpınar ile.
Prof. Ender Ödemiş, kalbine kök hücre tedavisi yapılan Akın Akpınar ile.

Akını muayene ettiğinde, acil kalp nakli olması gereken bir halde olduğunu belirten Prof. Dr. Ender Ödemiş, “Nefes alamamaktan dolayı uykusuzluk problemi yaşıyor, hiçbir şey yiyemiyor, yediğini de kusmak zorunda kalıyor, hastanelerden çıkamıyor, devamlı damardan kalp desteği ilaçlarını alması gerekiyordu. Biz de Akın’ın kendisine uygun bir kalp bulunma sürecindeyken kök hücre tedavisini de yapma kararı verdik ve bu yola girdik; bugün aldığımız sonuçlara göre iyi ki de bu yola girmişiz” diye konuştu.

"UZUN VADELİ SONUÇLARINI GÖRMELİYİZ"

Prof. Dr. Ender Ödemiş de, “Her hastada bunun yüzde 100 başarılı olacağını söyleyemeyiz ama rahatlıkla kalp naklinden başka şansı kalmamış hastalar için ümit olduğu kesin. Yine de uzun vadeli sonucunu görmeliyiz, Akın’ın eğer önümüzde altı aylık süreçte de benzeri iyileşmesi devam ederse veya benzer halini korursa çok başarılı bir sonuç alacağız. Örneğin Akın’ın ilk müracaat ettiğinde yüzde 20 çalışan kalp kası değil daha kötüye gitmek, bugün yüzde 35’lere ulaştı yani ciddi düzelme sağladı” ifadesini kullandı.

"YENİDEN HAYATA DÖNDÜĞÜMÜ HİSSEDİYORUM"

Kök hücre nakliyle hayata yeniden tutunan Akın, artık evden dışarı çıkabiliyor, şikayetlerinin yok olmasının mutluluğunu yaşıyor, “Yeniden hayata döndüğümü hissediyorum, yeniden hayata umutla bakıyorum, sonucun çok başarılı olacağına tüm kalbimle inanıyorum” diyor. 

“GERÇEK BİR KÖK HÜCRE, BİR İNSANI BAŞTAN SONA YARATABİLİR”

“Türkiye’de ilk kez ‘yönlendirilmiş’ kök hücreler, anjiyo ile kalbe nakledildi” diye konuşan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, gerçek bir kök hücrenin bir insanı baştan sona yaratabilecek özelliklere sahip olduğunu ve diğer hücrelerin aksine kendini kopyalayabilme yeteneği bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı
Prof. Dr. Ercüment Ovalı

Prof. Ovalı da bir yılda gerçekleşen çarpıcı iyileşmeye rağmen, kesin sonucu görmek için zamana ihtiyaç olduğunu vurgulayarak şunları şöyle konuştu: “Gerek yurt dışında yapılan çalışmalar gerekse Akın’ın tedavisinin beklentilerden de olumlu ilerlemesi kök hücrelerin doğru bir zamanda kalbe yerleştirebildiğinde kalbin kasılma gücü denilen performansının olumlu yönde etkilendiğine işaret ediyor.”

"İKİ YILLIK SÜREÇTE HER ŞEY KESİNLEŞECEK"

Akın Akpınar’da uyguladıkları kök hücre naklinin Türkiye’de ve dünyada üretilen kök hücrelerden farklı karakter taşıdığını vurgulayan Prof. Ovalı, “Düz bir kök hücre değil, yönlendirilmiş kök hücre kullandık. Kök hücrenin özellikle kalp kasına dönmesini sağlayacak uyaranlar ekledik. Yani nereye gideceği konusunda önceden eğitim alan hücreler ve bunları beraberinde ilaç tedavisiyle kombine edilmiş protokol uyguladık. Bizim yerleştirdiğimiz hücrelere ait bir yan etki de beklemiyoruz. Ama asıl o hücreler kalbe yerleşip kendileri çoğalmaya başladığında, yani muhtemelen toplam iki yıllık sürecin sonunda her şey kesinleşecek” dedi.