“Türkiye’de kalp nakli dünya standartlarında” (Kartal bebek nakil bekliyor)

Türkiye seferber oldu, kalp nakli için Almanya'ya götürülen 10 aylık kartal bebek için 1 milyon 100 bin euro toplandı. Ancak şimdi de uygun kalp bulunması gerekiyor. Bu tür rahatsızlıklarda zaman kaybının hayati önemde olduğuna dikkat çeken Prof. Paç, Türkiye'nin de bebek kalp nakli konusunda dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olduğunu söyledi.

“Türkiye’de bebek kalp nakli dünya standartlarında”.jpeg

Kartal bebek henüz 10 aylık. Hayatta kalabilmesi için kalp nakli olması gerekiyordu.

Ailesi Türkiye'de bu yaşta nakil yapılmadığı gerekçesiyle onu Almanya'ya götürdü.

Ameliyat için gereken 1 milyon Euro ise yardım kampanyasıyla 19 saatte toplandı.

“KALP NAKLİ TÜRKİYE’DE DE BAŞARIYLA YAPILMAKTADIR”

Ancak uzmanlar bu tip operasyonların Türkiye'de de başarıyla yapıldığı görüşünde.

Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Paç, “Türkiye’de kalp nakilleri dünya standartlarında ve daha iyi yapılmaktadır. 70’e yakın transplant merkezimiz var, sadece kalp değil tüm transplantlar Türkiye’de bedelsiz yapılmaktadır” dedi.

Kartal bebek hayatta kalmak için kalp nakli bekliyor.
Kartal bebek hayatta kalmak için kalp nakli bekliyor.

Türkiye'nin kalp nakli konusunda dünyada önde gelen ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Profesör Paç, Kartal bebeğin ailesine seslendi:  

“KALP NAKLİNDE SON DERECE BAŞARILI VE İDDİALIYIZ”

“Hastanemiz gibi transplantta iddialı bir ülkede insanlarımızın hala dışarıda daha iyi yapılır ve daha kolay organ bulunur düşüncesi ile zaman kaybını önlememiz lazım. 40 kişilik bir ekibimiz var, biz bu konuda son derece başarılı ve iddialıyız.”

Dr. Paç, kalp naklinde zaman kaybı yaşanmamasını gerektiğinin altını çizerek, “Tüm dünyada olduğu gibi maalesef ülkemizde de verici sorunu var. Bekleme süresinde hastanın kaybedilmemesi için yapay kalp nakli yapıyoruz. Biz burada yılda 15 kalp nakli, 50 de yapay kalp takıyoruz. Kalp bulunana kadar bu hastaların yaşamını sürdürmesine imkan sağlamış oluyoruz” ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...