Türkiye’de kanser patlayacak!

Türkiye'deki kanser hastalarının 2030 yılında yarım milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bu ürkütücü tahmin, Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer'den geldi.

NTV Haber 28.09.2011 - 10:11

Türkiye’de kanser patlayacak!

Prof. Dr. Murat Tuncer, bu tablonun sigaradan uzak durarak değiştirilebileceğini söyledi. Tuncer, “Kanserde her yıl yüzde 1-2 artış var. Şu anda 170-175 bin kanser hastası, kanserle yaşayan da 350 bin hasta var. Bu artış aynen devam ederse 2030 yılında yarım milyon vatandaşımız yeni tanı alacak” dedi.

Prof. Tuncer'in verdiği bilgilere göre, sigaraya bağlı kanser vakaları çok değil sadece 20 yıl sonra Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olacak:

“Eğer Türkiye’de sigara kontrolü olursa bu kanser artışını önleyeceğiz gibi görünüyor. Çünkü Türkiye'nin kanser hızlarını dünyayla karşılaştırıldığında 1-2 tane kanser dışında çok yüksek değil, artan vakalar sadece sigarayla ilgili.”

EN ÖNEMLİ NEDEN SİGARA!
Çarpıcı rakamlar sadece geleceğe yönelik değil. Tuncer, Türkiye'de her sabah 300 ile 350 kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini söyledi. Tuncer, “Avrupa'da en sık görülen oranlar yüz binde 68-70 iken, bizde yüz binde 80'e kadar çıkıyor. Eğer hayatımızdan sigarayı çıkarırsak Türkiye'de kanserlerin çoğunu yok edebileceğiz” şeklinde konuştu.

Prof. Murat Tuncer kansersiz bir yaşam için fiziksel aktivitenin de çok önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...