Türkiye’de yaşlıların % 3’ü şiddet görüyor

Akdeniz Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, Türkiye'de bakıma muhtaç yaşlıların hayatıyla ilgili önemli sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre, yaşlıların % 8'i her türlü bakıma muhtaç, % 3'ü ise ailesinden şiddet görüyor.

Haberler - NTV Haber 13.12.2016 - 14:17

Türkiye’de yaşlıların % 3’ü şiddet görüyor

"Türkiye'de yaşlı nüfusun yüzde 3'ü evinde şiddete uğruyor."

Bu tespit, Akdeniz Üniversitesi'nin yaşlılarla ilgili yaptığı araştırmada ortaya çıktı.

Buna göre, Türkiye'de 1 milyon 750 bin yaşlı yatalak ve bakıma muhtaç. Her 100 yaşlıdan 3'ü aile içinde fiziksel ya da psikolojik şiddet görüyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren üniversitenin Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, “Aile içinde bakım veren kişiler, yaşlıya su vermiyor, altını ıslatmasın diye. Bu da şiddetin başka bir türlüsü. Alzheimer ya da demans hastası olan anne ve babasına şiddet uygulanlar da var” dedi.

TÜRKİYE'DEKİ YAŞLILAR İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATILMALI

Araştırmadaki verilere göre, yaşlıların yüzde 8'inin her türlü bakıma muhtaç olduğunu belirten Tufan, şunları söyledi:

“Erkeklerin annelerinin altlarını temizlediklerini, kadınların da babalarının altlarını temizlediklerini biliyoruz. Erkeklerin ve kadınların bu durumla karşı karşıya kalmaları, aynı zamanda Türkiye'de bu işin profesyonelleşmesi ve bu noktada önemli adımların atılması gerektiği sonucunu da ortaya koyuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Akdeniz Üniversitesi, 13 bin 500 yaşlıya ulaşarak araştırma yaptı. Tüm aşamaları tamamlandığında Türkiye'nin gerontoloji atlası da ortaya çıkmış olacak.

Sayfa Yükleniyor...