'Türkiye'deki önlemler yeterli'

Dünya Sağlık Örgütü'nün domuz gribiyle ilgili alarm seviyesini 6'ya çıkarmasının ardından Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Haberler 11.06.2009 - 20:40

'Türkiye'deki önlemler yeterli'

Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, Dünya Sağlık Örgütü'nün domuz gribi (A/H1N1) salgınıyla ilgili alarm düzeyini 5. aşamadan 6. aşamaya çıkarmasıyla ilgili olarak, ''Hazırlıklarımızı ona göre yaptığımız için mevcut önlemler yeterli. Gelişmelere göre yeni önlemler alabiliriz'' dedi.

Buzgan, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de halen 13 domuz gribi vakası görüldüğünü, bunların birisinin bugün tespit edildiğini belirterek, bu vakaların hiçbirinin yerli vaka olmadığını, yurt dışından gelen kişiler olduğunu vurguladı.

Yurt dışından gelen kişilerin hastalık tayışıp taşımadıklarına ilişkin tespit çalışmalarının aktif olarak devam edeceğini belirten Buzgan, bugünkü gelişmenin ardından konuyla ilgili Bilim Kurulunu toplantıya çağırdıklarını söyledi. Buzgan, ''Zaten beklediğimiz bir durumdu. Gelişmelere göre neler yapabileceğimizi gözden geçirme imkanı bulduk'' diye konuştu.

DSÖ'nün önerisinin seyahat kısıtlaması tarzında olmamakla beraber, zorunluluk olmadıkça dış seyahatlerin ertelenmesini tavsiye eden Buzgan, laboratuvarın gerekli donanıma sahip olduğunu, vatandaşların bilgilendirilmeye çalışıldığını bildirdi.

HAC ZİYARETİ
Turan Buzgan, hac ziyaretinin ertelenmesi konusu için de daha erken olduğunu ifade ederek, ''Konuyu takip ediyoruz. Daha süremiz var. Dünyadaki gelişmelere göre hareket edeceğiz'' dedi.

"YERLİ VAKA ÇIKARSA 5B'YE GEÇECEĞİZ"
Buzgan, ''Ülkemiz içerisinde bulaşma nedeniyle ortaya çıkan bir yerli vaka tespit edilmemiştir. İlk yerli vakada ilan söz konusu değil. Herhangi bir yerli vaka çıkarsa o zaman biz 5B'ye geçeceğiz, ama daha sonra bir çok odak meydana gelir. Böyle odaklar meydana çıkarsa biz de 6. evreye geçmiş olacağız ancak şu anda bizde yerli bir vaka yok'' diye konuştu.

Buzgan, Türkiye'ye gelen vakaları tespit etmeye, bu kişilerden diğer kişilere bulaşmayı önlemeyi ve yerli vaka olup olmadığına yönelik tespit çalışmalarının da aktif olarak sürdürülmeye devam edileceğini kaydetti.

Buzgan, dünyadaki ve Türkiye'deki son gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağını ifade ederek, ''Biz, bu evre 6 ile ilgili DSÖ'nün açıklamasını haber alır almaz, bununla ilgili Yürütme ve Bilim Kurulumuz'u toplantıya çağırdık. Süratle bir değerlendirme yaptık. Zaten beklediğimiz bir durumdu. Dolayısıyla bundan sonra muhtemel gelişmelere göre neler yapabileceğimiz konusunda da planımız bunu ortaya koyuyordu. Bunları gözden geçirme imkanı bulduk. Toplantıdan sonra da toplantıyı sürdürmeye devam edeceğiz'' şeklinde konuştu.
Bir gazetecinin ''Türkiye için olası bir senaryoda ne gibi önlemler alınacağını hatırlatır mısınız?'' talebi üzerine Buzgan, olası tedbirleri şöyle anlattı:

''Şu anda sevindirici olan husus ülkemizde yerli vaka olmamasıdır, bu sevindirici. Ülkemizde herhangi bir kişiye bulaşma olması durumunda odakları mümkün olduğunca dar tutmaya, tespit etmeye ve yayılmasını önlemeye yönelik tedbirleri almamız gerekiyordu. Şu anda ülkemize girişlerde termal kameralarla ateş tespiti yapıyoruz. Şüpheli durumlarda da gerekli muayeneleri yapıyoruz. Bunlara devam edilecek.

Seyahat kısıtlaması tarzında bir şey olmamakla birlikte zorunluluk olmadıkça dış seyahatlerin ertelenmesini tavsiye ediyoruz. Hastalık takip sistemimiz var. Dolayısıyla şüpheli vakaların hepsinin mümkün olduğunca laboratuvar testlerini yapmak, konuyla ilgili herhangi bir şekilde gözden kaçan ülkemize bir giriş olduğunda da tespit etmek için sistemimiz işliyor. Laboratuvarlarımız bu konuda gerekli donanıma sahip. Vatandaşlarımızı bilgilendirmeye, duyarlı kılmaya çalışıyoruz. Bakanlığımız dışındaki kurumlar da üzerlerine düşen gerekli çalışmaları sürdürüyorlar. Okulların tatil olacak olması önemli bir avantaj. Yine spor karşılaşmaları açısından da yaz dönemine girdik, büyük ölçüde karşılaşmaların bitmiş olması avantaj, ama ilerleyen süreçte herhangi bir şekilde vaka çıkar, vaka sayıları artar diye birşey söz konusu olursa, bu durumda iller bazında, ilçeler ya da genel ülke bazında bazı tedbirleri almak mümkün olacak.''

Buzgan, konuyla ilgili olarak vatandaşların farkındalığını artırmak amacıyla görsel medyada bilgilendirmelerin yapıldığını da hatırlatarak, yazılı basında da uzmanların görüşlerinin yer aldığını söyledi.

Vatandaşların el temizliğine önem göstermesi gerektiğini de vurgulayan Buzgan, öksürme ve aksırma anında ağzın tek kullanımlık mendille kapatılması gerektiğinin altını çizdi.

Buzgan, aşı çalışmaları ile ilgili olarak da dünyada aşı üreticilerinin bu konuda çalışmalara başladığını, DSÖ'nün aşı virüsüyle ilgili suçları tespit ettiğini ve bunları firmalara bildirdiğini belirterek, firmaların da üretim aşamalarına başladığını bildirdi. Aşı üretmenin çok kıza zaman içinde olmadığını dile getiren Buzgan, ''Bu asgari 3-4 aylık bir süreç gerekiyor. Şu anda üreticilerden aldığımız bilgiler en erken Eylül sonu Ekim ayı başında aşının hazır olacağı yönündedir'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...