Türkiye'nin 4’üncü yüz nakli tamamlandı

Donör Tevfik Yılmaz'ın yüzü Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen ameliyatla 34 yaşındaki Turan Çolak'a nakledildi. Operasyon sonrası açıklama yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, "Tam yüz naklini biraz aştı" dedi.

15.05.2012 - 18:55

Türkiye'nin 4’üncü yüz nakli tamamlandı

Türkiye'nin 4'üncü yüz nakli operasyonu da tamamlandı, Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın yüzü, 34 yaşındaki Turan Çolak'a nakledildi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilen operasyonun başarılı geçtiği bildirildi.

Operasyon sonrası bir basın toplantısı düzenlendi.

Ameliyatı yapan ekibin başı Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, nakille ilgili "Tam yüz naklini biraz aştı" diye konuştu.

Özkan şunları söyledi: "Ameliyat olumlu geçti. Her aşaması gayet zevkliydi. Alış aşamasından bitiş aşamasına kadar güzel bir ameliyat oldu. Ameliyat tam yüz naklini aşmış bir ameliyat oldu. Kısmi nakilleri küçümsemek için söylemiyorum. Kısmi nakillerde değerlidir. Tüm yüz derisi, kasları, göz kapakları, göz yaşı kanalı, saçlı derisi ve kulak hastaya başarılı bir şekilde nakledildi."

'OPERASYON SORUNSUZ GEÇTİ'
Nakil operasyonu gerçekleştiren ekipte bulunan Doç. Dr. Özlenen Özkan da operasyonla ilgili NTV'ye bilgi verdi.

Operasyonun diğer nakil operasyonlara göre biraz daha kapsamlı olduğunu söyleyen Özkan, "Saç, göz kapağı, göz kanalı ve kulak nakli de operasyona dahildi. Operasyonda daha genç bir hastadan nakil yapıldı. Özellikle göz kanalı naklinin de operasyon dahilinde yapılması süreci uzattı. Ama hastanın hayat kalitesini artıracak bir detay" diye konuştu.

Donörün 19 yaşında olmasının avantaj olduğunu kaydeden Özlenen Özkan, operasyonun sorunsuz geçtiğini ve bunun hastanın iyileşme sürecinin de sorunsuz olacağının göstergesi olduğunu dile getirdi.

Özkan, hastanın yoğun bakımda olduğunu ve kısa bir süre içerisinde servise alınıp alınmayacağına karar verileceğini ifade etti.

Saat 06.45'te başlayan ameliyat yaklaşık 9 saat 15 dakika sürdü.

YÜZ ANTALYA'YA, KALP ANKARA'YA
Uşak'ta 8 Mayıs'ta girdiği bunalım sonucu intihar eden 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın tedavi gördüğü Uşak Devlet Hastanesi'nde beyin ölümünün gerçekleşmesi sonucu, ailesi organlarını bağışlamıştı.

Operasyonda alınan karaciğer, böbrekler ve kornealar karayoluyla İzmir'e, kalp ise Ankara'ya gönderilmişti.

Yılmaz'dan alınan yüz, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 34 yaşındaki Turan Çolak'a nakledilmek üzere Antalya'ya getirilmişti.

Çolak, Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından yüz nakledilmek üzere ameliyata alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...