Türkiye'nin antibiyotik haritası çıkarılıyor

Sağlık bakanlığı, akılcı ilaç kullanımını yaygınlaştırmak için yeni bir proje başlattı. Aile hekimlerinin reçeteleri tek tek inceleniyor ve yazdıkları antibiyotik sayılarına göre değerlendirme mektupları gönderiliyor.

Haberler - NTV 22.04.2016 - 14:16 | Son Güncelleme : 22.04.2016 - 14:20

Türkiye'nin antibiyotik haritası çıkarılıyor

Antibiyotikte bin kişi başına düşen tanımlanmış doz 42 birim ve 42 ülke arasında da en yüksek tüketime sahip ülke Türkiye. Avrupa ortalaması 20 birim.

Bakanlığı, bu tablo üzerine harekete geçti. Akılıcı ilaç kullanımı kapsamında yeni bir proje başlattı. Türkiye'nin antibiyotik haritası çıkarılıyor.

Türkiye genelindeki bütün aile hekimlerinin yazdığı reçeteler tek tek inceleniyor, ortalama üzerinde antibiyotik yazan hekimler mektuplarla uyarılıyor.

AMAÇ 22 BİN AİLE HEKİMİNE ULAŞMAK

Başlangıç noktasının, en çok antibiyotik tüketilen il Şanlıurfa olduğunu belirten Akılcı İlaç Yönetim Dairesi Başkanı Melis Aksoy, “Aile hekimlerimiz tarafından 100 hastanın 60’ına reçete yazılıyor. Yazılan her 3 reçetenin 1’inde de antibiyotiği görüyoruz. Şanlıurfa’da şöyle diyebilirim 2 reçeteden birinde antibiyotik yer alıyor. Oradaki hekimlerimizden başlayarak hekimlerimize kendileri ile ilgili bir mektup gönderiyoruz. 500 hekimimize bu mektupları ilettik” dedi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun, 22 bin aile hekiminin tamamına ulaşmayı hedeflediğini dile getiren Aksoy, “Bir hekim ne kadar protokol oluşturmuş, ne kadar reçete yazmış, yazdığı reçetelerin ne kadarında antibiyotik, ağrı kesici, antidepresan var. Bunları belirleyerek kendileri ile ilgili öz değerlendirme yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...