Türkiye'nin en önemli sağlık sorunu

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin araştırması, Türkiye’de insanların kanseri en önemli sağlık sorunu olarak gördüklerini ancak tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu düşündüklerini ortaya koydu.

16.04.2014 - 16:41

Türkiye'nin en önemli sağlık sorunu

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin “Türkiye’de Kanser Bilinirlik Düzeyi ve Davranış Şekilleri” isimli araştırmasında, çağımızın hızla yayılan bu önemli hastalığının Türkiye’de nasıl algılandığı konusunda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre insanların %53’ü kanserin en önemli sağlık sorunu olduğunu düşünüyor. Kanseri %11 ile AIDS, %7 ile kalp hastalığı izliyor. Alzheimer, astım, diyabet ve depresyon ise diğer önemli sağlık sorunları olarak sıralanıyor.

Araştırma katılımcılarının % 76’sı kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu düşünürken, sadece %14’ü tedavisi için fazla bir şey yapılamayacağına inanıyor. %10’unun ise bu konuda herhangi bir fikri yok.

İNSANLAR KANSERE YAKALANACAKLARINA İNANMIYOR
‘Hayatınızın bir döneminde kansere yakalanacağınızı düşünüyor musunuz?’ sorusuna verilen cevaplar da dikkat çekici. Katılımcıların %69’luk büyük bir bölümü kansere yakalanacağını düşünmüyor. %40’ının kansere yakalanması halinde hayatını kaybedip kaybetmeyeceği konusunda fikri yok, sadece %21’i kanser nedeniyle hayatını kaybedebileceğini düşünüyor, %39 ise kanser nedeniyle hayatını kaybedeceğine inanmıyor.

SİGARA NEDENLER ARASINDA İLK SIRADA
‘Kanserin nedenleri nelerdir?’ sorusuna verilen yanıtlara göre %97’lik bir bölümü sigarayı birincil neden olarak sayıyor, %40’lık bir bölümü tütün kullandığını söylüyor. Aşırı alkol tüketmek ve stresli yaşamak da nedenler arasında ilk sıralarda. Güneş, hava kirliliği, cep telefonu, fazla kilo, yağlı yiyecekler, sebze meyve tahıl tüketmemek, yeterince egzersiz yapmamak, kırmızı et yemek kansere neden olan etkenler olarak sayılıyor.

SPOR YAPMADAN, FAZLA HAREKET ETMEDEN YAŞIYORUZ
Kanserden ve birçok hastalıktan korunmak için çok önemli olduğu bilinse de günlük yaşamda spora neredeyse hiç zaman ayrılmıyor. Katılımcıların %58’i hareketsiz bir yaşam sürdüğünü kabul ederken, spor yapmadıklarını söylüyor. Nadiren spor yapanların oranı %13. 3-4 gün spor yapanlar sadece %4 düzeyinde, 5-6 gün spora vakit ayıranlar ise %8.

Kanser hastalığının tedavisi açısından çok önemli bir aşama olan tarama testleri ve erken teşhis konularında ise hala titiz davranılmıyor. İnsanlar imkanları olduğu halde tarama testi hizmetlerinden yararlanmıyor. 40 yaş üzeri kadınların sadece %32’si mamografi yaptırdığını söylerken, 15 yaş ve üstünde smear testi yaptıran kadınların oranı %31. Prostat tarama testi yaptıran 50 yaş üzeri erkeklerin oranı ise sadece %3. Kolon kanseri tarama testinde de oran düşük; 50 yaş üzeri erkek ve kadınlarda %6.

"YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR DESTEKLENMELİ"
Dünyada her yıl 14 milyon kişiye kanser tanısı konulduğuna ve 8.2 milyon insanın hayatını kaybettiğine dikkat çeken Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2030 yılına kadar kanserden hayatını kaybeden insan sayısının 12 milyona yükseleceği yönündeki tahminine dikkat çekiyor. Özellikle son 4 yılda dünya genelinde kanser görülme sıklığının yüzde 11 arttığına işaret eden Prof. Kutluk, “Bu Araştırma’nın da ortaya koyduğu gibi insanlarımız kanserin önemli bir sağlık sorunu olduğunun ancak tedavisinin de yapılabileceğinin bilincinde. Sıkıntımız, tarama testlerine gösterilen ilginin artırılması ve sunulan imkanların vatandaşlarımız tarafından daha yoğun bir şekilde kullanılmasının sağlanmasında kanserle mücadelede kaydedilen büyük ilerlemelere rağmen, bu sinsi hastalığı yenmek için kat edilecek daha uzun bir yol var. İlerlemenin devam ettirilebilmesi için yenilikçi yaklaşımlar, kanser kontrol alanlarının tümünde desteklenmelidir’’şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...