Türkiye'nin ilk PKU'lu diyetisyeni olacak

Fenilketonüri hastalığı nedeniyle yaşamı boyunca et, süt, yumurta, baklagil ve kuruyemiş gibi birçok gıdayı tadamayan 22 yaşındaki Ekinsu Kanbur, "Türkiye'nin ilk PKU'lu diyetisyeni" olmaya hazırlanıyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.09.2016 - 12:48

Türkiye'nin ilk PKU'lu diyetisyeni olacak

Fenilketonüri nedeniyle ömür boyu düşük proteinli bir diyet uygulamak durumunda olan PKU hastası Ekinsu Kanbur, diyetisyen olarak, aynı rahatsızlığı çekenlere destek vermeyi amaçlıyor.

Doğuştan gelen kalıtsal bir hastalık olan Fenilketonüri (PKU) nedeniyle, et ve süt ürünleri, yumurta, kuruyemiş, baklagil gibi protein içerikli birçok gıdayı yiyemeyen hastalar, yaşamları boyunca diyet yapmak zorundalar.

Bu hastalardan biri olan ve İstanbul'da özel bir üniversitede beslenme ve diyetetik bölümü son sınıfta öğrenim gören Kanbur, diyetisyen olmaya hazırlanıyor.

PKU hastası Kanbur, kendisi gibi aynı hastalıkla mücadele eden çok sayıda kişi bulunduğunu söyledi.

Klasik fenilketonüri hastası olduğunu belirten Kanbur, "Mezun olduğum zaman Türkiye'deki ilk PKU'lu diyetisyen ben olacağım. Diyetisyenliği önce kendi isteğimle ve ailemin yönlendirmesiyle seçtim. Doğduğumdan beri bu hastalığı yaşadığım ve ailelerin neler hissettiğini çok iyi bildiğim için onlara katkı sağlamak amacıyla bu bölümü seçtim." dedi.

ET, SÜT VE BAKLAGİLLERİN TADINI BİLMİYOR

Klasik fenilketonüri rahatsızlığının, bu hastalığın en ağır türü olduğunu anlatan Kanbur, "Bizim diyetimizde çok fazla yasak ürün var. Et, süt, yumurta, balık, baklagil, kuruyemiş, kurumeyve hayatımız boyunca hiç yemedik ve yiyemiyoruz." diye konuştu.

Hastalığın tanısının kendisi 3 günlük bebekken konulduğunu dile getiren Kanbur, o dönemlerde PKU, toplumda bu kadar bilinmediği için ailesinin büyük bir yıkıma uğradığını aktardı.

YANLIŞ BİLGİLENDİRİLEN AİLELER KORKU YAŞIYOR

Düşük proteinli beslenme diyetine uyulmadığı taktirde bu bireylerde zeka geriliğinin başladığını belirten Kanbur, bu durumun onlara, "Çocuğunuz zeka engelli" mantığıyla anlatıldığını bu sebeple ailesinin büyük korku yaşadığını ifade etti.

PKU hastası çocukların hayatları boyunca hastalık nedeniyle korku yaşadıklarını dile getiren Kanbur, şunları kaydetti:

Ekinsu Kanbur, kendisi gibi diyete mahkum PKU hastalarına yol gösterecek.
Ekinsu Kanbur, kendisi gibi diyete mahkum PKU hastalarına yol gösterecek.

HASTALIK ÖZGÜVEN SORUNU YARATIYOR

"Bu hastalar, yasaklı ürünleri yedikleri taktirde zekalarının gerileyeceğini çok iyi biliyorlar ve yaşadıkları her başarısızlığı diyetlerine bağlıyorlar. Bu düşünce de onları içten içe yıpratıyor. Bu hastalığa sahip kişilerde özgüven eksikliği çok fazla oluyor. Diyete uyulmadığı taktirde zeka geriliği yaşandığını öğrenen diğer bireylerin de hastalara karşı tepkisi farklı oluyor. Ben de üniversiteyi kazandıktan sonra özgüven anlamında kendimden emin oldum. Arkadaşlarımla diyetisyen olma arzumu paylaştığımda, bana bölümün sayısal olduğunu hatırlatarak yapamayacağımı söylediler. Bu da benim özgüvenimi zedeliyordu. Ancak ailem bana çok güveniyor ve telkinde bulunuyordu."

Üniversite sınavında Türkiye'de ilk 30 bin kişinin içinde yer aldığını belirten Kanbur, "Böylece birçok PKU'lu hastanın iyi bakıldığı takdirde başarılı olabileceğini gösterdiğime inanıyorum." dedi.

Sayfa Yükleniyor...