Türkiye’nin ilk yapay kalp pompası geliştirildi

Koç Üniversitesi ve Florance Nightingale Hastanesi işbirliğiyle Türkiye’nin ilk minyatür yapay kalp pompası sisteminin prototipi geliştirildi.

Haberler 19.04.2012 - 13:53

Türkiye’nin ilk yapay kalp pompası geliştirildi

Koç Üniversitesi Üretim ve Otomasyon Araştırma Merkezi direktörü Doç. Dr. İsmail Lazoğlu ve araştırma ekibi Florance Nightingale Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Suha Küçükaksu’nun işbirliğiyle Türkiye’nin ilk Vücut içine Yerleştirilebilen Minyatür Yapay Kalp Pompası Sisteminin prototipi geliştirildi. Karın boşluğuna yerleştirilecek şekilde tasarlanan 5 cm çapındaki minyatür, özgün tasarımıyla patentlendi.

Türkiye’nin ilk Vücut içine Yerleştirilebilen Minyatür Yapay Kalp Pompası Sisteminin Geliştirilmesi Projesi ayrıca, Türkiye Makina İhracatçılar Birliği, TÜBİTAK, KOSGEB, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ekonomi Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü.

Ülkemizde kalp yetmezliği sorunu yaşayan ve donor kalp bulamayan her yıl 10 binden fazla hasta için alternatif bir çözüm olarak düşünülen ve karın boşluğuna yerleştirilecek şekilde tasarlanan yaklaşık 5 cm çapındaki minyatür sistemin imalatı Koç Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Minyatür kalp pompası sisteminden laboratuvar performans testlerinde oldukça iyi sonuçlar elde edildi.

Sayfa Yükleniyor...