Türkiye'nin tuzla savaşı! (Lokantalar hedefte)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sağlık Bakanlığının 2019 yılı bütçesinin sunumunu yaptı. 2018 yılına ait hizmetler hakkında bilgi veren Koca, günlük tuz tüketimini 5 grama düşürmek için tuz azaltma yol haritası oluşturduklarını belirterek, “Bunu lokantalarda da gerçekleştirmek üzere ilgili sivil toplum örgütü ile çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 14.11.2018 - 06:56

Türkiye'nin tuzla savaşı! (Lokantalar hedefte)

 Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda, Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı, bağlı ve ilgili kuruluşları tarafından gerçekleştirilen icraatlar ile 2018 yılına ait hizmetler hakkında bilgi verdi.

"Aşırı Tuz Tüketimi Azaltma Programı"nı yürüttüklerini hatırlatan Koca, "Günlük tuz tüketimimiz kişi başı 12 gramdan 10 gramın altına düşse de henüz Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiye ettiği 5 gramın iki katıdır. Bu seviyeyi düşürebilmek için gıda sektörü ile birlikte tuz azaltma yol haritamızı oluşturduk. Bunu lokantalarda da gerçekleştirmek üzere ilgili sivil toplum örgütü ile çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

2015 YILINDA VALİLİKLERE GENELGE GÖNDERİLMİŞTİ

Sağlık Bakanlığı, 2015 yılında 81 il valiliğine tuz ve şeker kullanımı ile ilgili gönderdiği genelgede, çay ve kahve ikramlarında tek şeker verilmesi, masalardan tuzlukların kaldırılması gerektiği bildirilmişti.

HASTALIKLARI OLUŞMADAN ÖNLEMEK ÖNEMLİ

Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen ve bulaşıcı olmayan hastalıkların, ülkemizde hızla artan ölümlerin başlıca nedenlerinden olduğu belirtilen genelgede, erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalıklarda önleyici yaklaşımların geliştirilmesinin zorunlu olduğu kaydedildi.

Değiştirilebilir temel risk faktörlerinden olan yetersiz ve dengesiz beslenmenin önlenmesinin bulaşıcı olmayan hastalıklardan korunmada güncel stratejilerden birini oluşturduğu ifade edilen genelgede, "Toplumdaki bireylerin aşırı şeker ve tuz tüketiminin de yer aldığı beslenme bilgi, tutum ve davranışlarını olumlu yönde değiştirecek faaliyetler bu stratejilerin kapsamındadır" denildi.

“TUZU AZALTMADA BAŞARI ELDE ETTİK, ŞEKERDE İŞİN BAŞINDAYIZ”

Tuz ve şeker tüketiminin azaltılması için çalışmalar yapan Türk Böbrek Vakfının Başkanı Timur Erk, "8 yıldır yapılan kampanyalar sayesinde günlük 18 gramlık tuz tüketimi 10 grama düşürüldü, ancak henüz bitmedi" dedi, şekerde ise işin başında olduklarını söyledi.

Obeziteye en büyük katkıyı, başta nişasta bazlılar olmak üzere şeker tüketiminin sağladığını vurgulayan Erk, “Tuz tüketiminin azaltılması konusunda bir başarı elde edilmiştir, ama şeker için daha işin başındayız. 150 gram günlük tüketim hala devam ediyor. Bunu 120 grama dahi çekemedik. Yerinde sayıyor. Bu nedenle 3 milyon obez içinde 1,8 milyon yani yüzde 60'ı aşkın oranla çocuklar var" dedi.

VİDEO: TUZ TÜKETİMİ NASIL OLMALI, HANGİ TUZ DAHA SAĞLIKLI?

Sayfa Yükleniyor...