Tütün bağımlılığı komisyonu kurulacak

Sağlık Bakanlığı, tütün bağımlılığı tedavisi ve eğitimindeki uygulamalar için bilimsel nitelikli tavsiye kararları almak üzere, ''Tütün Bağımlılığı Tedavi Usulleri Bilim Komisyonu'' kuracak.

Anadolu Ajansı 23.11.2011 - 11:37

Tütün bağımlılığı komisyonu kurulacak

'Tütün Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Birimleri Hakkında Yönetmelik'' Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, tütün bağımlılığı tedavisi ve eğitimindeki uygulamalara yönelik bilimsel nitelikli tavsiye kararları almak üzere Bakanlıkça, ''Tütün Bağımlılığı Tedavi Usulleri Bilim Komisyonu'' kurulacak. Komisyon, bakanlık müsteşarı veya görevlendireceği bir müsteşar yardımcısının başkanlığında 15 kişiden oluşacak.

Ülke genelinde tütün bağımlılığı tedavisinin gelişimini izleyerek, alınacak tedbirler ve belirlenecek ulusal stratejiler konusunda Bakanlığa görüş bildirecek olan komisyon, Bakanlığın talebi doğrultusunda birimleri yerinde inceleyip, değerlendirecek.

Tütün bağımlılığı tedavi usulleri ile ilgili tanı ve tedavi protokollerinin hazırlanmasına ve güncellenmesine katkıda bulunacak olan komisyon, yönetmelik kapsamında bakanlıkça belirlenecek konularda da görüş bildirecek.

Yönetmelikle, birimlerin kurulması, çalışma usul ve esasları ile personel standardı da belirlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...