'Tuz tüketimini 5 gram ile sınırlayın'

Hipertansiyon, kalp, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmada tuz tüketiminin önemli olduğunu belirten Nefrolog Prof. Tekin Akpolat, günlük tuz tüketimini 5 gram ile sınırlamak gerektiğini bildirdi.

Anadolu Ajansı 08.03.2016 - 10:01

'Tuz tüketimini 5 gram ile sınırlayın'

Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, 11-17 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, yemeklere bol bol serpilen tuzun vücudun baş düşmanı olduğunu, araştırmaların, günlük tuz tüketiminin günde 5 grama indirilmesiyle dünyada her yıl kalp krizi ve inmeye bağlı 2.5 milyon ölümün önlenebileceğini gösterdiğini belirtti.

Yemeklere tuz yerine baharat, limon suyu, nar ekşisi ya da sirke kullanarak tat katmanın, tuz tüketimini azaltmayı sağladığını belirten Akpolat, "Hipertansiyon, kalp, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla günlük tuz tüketimini 5 gram ile sınırlamak gerekir. Tuzun azaltılması, kan basıncını kontrol altına almanın yanı sıra hipertansiyon gelişimini de önleyebilir" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...