‘Tuzak sendromu' ciddi hastalıkları maskeliyor

Birbiriyle hiç ilgisi olmayan hastalıklar aynı belirtileri verebiliyor. 'Tuzak sendromu' olarak adlandırılan bu durum, ciddi hastalıkların maskelenmesine yol açıyor.

Haberler 24.01.2011 - 13:48

‘Tuzak sendromu' ciddi hastalıkları maskeliyor

'Tuzak Sendromu'nun çoğu zaman doğru tanı konulmasını güçleştirdiğini belirten İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, bu tür yakınmalarla başvuran hastaların öyküsünün alınması, genel muayenesinin yapılması ve teknik olanakların sonuna kadar kullanılması gerektiğini söyledi.

Karagözoğlu, aksi takdirde yanlış konulan teşhis nedeniyle hastalıkların ilerleyerek tedavinin çok zor bir noktaya gelebileceğine işaret etti.

Birbiriyle hiç ilgisi olmayan hastalıkların belirtileri aynı olabildiğine, ''tuzak sendromu'' olarak adlandırılan bu benzerliğin, çoğu zaman doğru tanı konulmasını güçleştirdiğine işaret eden Karagözoğlu, bu durumun çok ciddi hastalıkları maskeleyebildiğini kaydetti.

Tuzak hastalıklara örnek veren Karagözoğlu, idrar yolu iltihabıyla şeker hastalığının sık idrara gitme, tekrarlayan idrar yolu iltihapları gibi ortak belirtileri olduğuna dikkati çekti. İdrar yoluyla ilgili şikâyetlerin günlük hayatta sık görülen durumlar olduğunu belirten Karagözoğlu, özellikle kadınlarda idrar yolunun kısa olmasının, idrar yolu iltihaplarına yatkınlık oluşturabileceğini ifade etti. Karagözoğlu, kanıksanan şikâyetlerin şeker gibi ciddi bir hastalığı maskeleyebileceğini belirtti.

BEL FITIĞI İLE KAN KANSERİ AYNI BELİRTİLERİ VEREBİLİR
Bel fıtığıyla multiple miyelomunun (kemik iliği hastalığı) ortak belirtilerinin ise sırt ve bel omurları ağrıları olduğuna dikkati çeken Karagözoğlu, şunları kaydetti:

''Multiple miyelom bir çeşit kan kanseridir. Bel ağrısı şikâyeti bazen hastalığın ilk şikâyeti olabilir. Omur fıtıkları da, ağrı şikâyetiyle kendilerini belli eder. Bel, boyun, sırt omurlarının fıtıkları günlük hayatta sık karşılaşılan hastalıklardır. Bu nedenle bel, boyun, sırt ağrıları; 'Fıtıktır, başka bir şey değil' denilerek önemsenmeyebilir. Bu tuzak bir durumdur. Önemsenmeyen bu ağrı multiple miyelom hastalığının ağrısı olabilir.''

KABIZLIK BU HASTALIKTARIN ORTAK BELİRTİSİ
Karagözoğlu, hemoroid ile kolon kanserinin, kanlı dışkılama, ağrı, kabızlık gibi ortak belirtileri olduğuna işaret ederek, bu tür bir belirtilerin ''hemoroid''tir diye küçümsenmemesi gerektiğini ifade etti. Astımla bronşit hastalıklarının da ortak belirtilerinin nefes darlığı, öksürük, balgam olduğuna vurgu yapan Karagözoğlu, ülser ve kalp krizinin de karın ağrısı, terleme, fenalık hissi ve bulantı gibi ortak belirtilerinin bulunduğunu dile getirdi. Karagözoğlu, crohn hastalığıyla kalınbağırsak kanserinin de sümüklü-kanlı dışkılama, kilo kaybı, yaygın ağrılar gibi ortak belirtileri bulunduğunu kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...