Uçakta aşırı alkollü yolcular tarafından çıkarılan olayların hem kabin ekibinin hem de diğer yolcuların hayatını tehlikeye attığını bildiren Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, birçok ülkenin bu durumun önüne geçmek için ciddi tedbirler almaya başladığını söyledi. Prof. Karaman, uçuş güvenliğini sağlamak için uçaklarda alkollü içki tüketiminin limitli olması gerektiğini ya da bu içkilerin ücretli olarak sunulabileceğini ve bu şekilde uçaklarda aşırı alkol tüketimin önüne geçilebileceğini ifade etti.

Bazı yolcuların da uçuş korkusunu yenmek için kontrolsüz alkol tüketimine yönelebildiğini söyleyen Karaman, havayolu şirketlerinin bu kişilere yardımcı olma konusunda yeni stratejiler geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

DÜNYADA NASIL ÖNLEMLER ALINIYOR?
Prof. Dr. İhsan Karaman’ın dünya havayolu şirketlerinde uçuş güvenliğini tehlikeye sokan olaylar ve alınan önlemlerle ilgili aktardıkları ise şöyle:

“Kabinde olay çıkış sebepleri arasında ilk sırayı yüzde 38 ile sigara içme kavgası alıyor. Hemen ardında ise yüzde 20 ile ilk sıralarda aşırı alkol tüketimi var. Bir İngiliz havayolunun istatistiklerine göre aşırı alkollü yolcuların çıkardıkları olaylarda bir yılda yüzde 400 artış oldu. Olaylı yolcu rekoru ise geçen sene binden fazla olayın çıktığı Amerikan havayolu şirketlerinde. Air France yolcuların içkili halde uçağa binmesini önlemek için kontrolleri arttırıyor ve kabin ekibi psikoloji eğitimi görüyor.

American Airlines, Delta, Cathay Pacific polisiye tedbirleri daha da ileriye götürüyor ve sorunlu yolcuyu kelepçeyle koltuğuna bağlıyor. Başta, İngiliz ve Amerikan havayolu şirketleri 'kara liste' hazırlıyorlar. Çok sorun çıkarmış yolculara bilet satmıyorlar. Air France kabinde yaşanan olayları örtbas etme devrini kapattı. Olay çıkaran yolcu inişte polise teslim ediliyor ve hemen kanuni işlem başlatılıyor.

Birçok havayolu 'müşteri daima haklı' anlayışından vazgeçiyor. Olay çıkaran yolcular için pilota geniş yetki veriyor. Olay çıkaran yolcunun uçuşun sonuna kadar kontrol altında tutulmasını sağlamak yerine hemen zorunlu inişle polise teslimini istiyorlar.

Bazı havayolu şirketleri uzun uçuşlarda uçaklarında bir güvenlik görevlisi bulundurmaya başladı. Saldırgan yolcuya bu profesyonel görevli müdahale ediyor, sonuca pilotla birlikte karar veriyorlar."