Uluslararası AIDS Konferansı İstanbul’da

Küresel, bölgesel ve ulusal düzeylerde HIV/AIDS ile yaşayanların sorunları ve yasal durumlarının tartışılacağı Uluslararası HIV/AIDS Konferansı, 26–27 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul’da’ yapılacak.

10.05.2011 - 11:07

Uluslararası AIDS Konferansı İstanbul’da

Uluslararası HIV/AIDS Konferansı, Pozitif Yaşam Derneği’nin yürüttüğü “HIV/AIDS ile Yaşayanların Haklarına Yönelik Savunuculuk ve Farkındalık Yaratma” projesi kapsamında düzenleniyor.

Uluslararası üst düzey uzmanların katılacağı konferansta, Türkiye’deki yasal ve kültürel durum üzerinden HIV/AIDS konusunda ulusal yanıtın geliştirilmesi için bir yol haritası belirlenmeye çalışılacak.

Ayrıca proje kapsamında hazırlanan “Türkiye İçin HIV/AIDS Yasası Taslağı” düzenlenecek iki çalıştay oturumunda tartışılarak geliştirilecek.

DURUM ANALİZİ ARAŞTIRMALARI PAYLAŞILACAK
Pozitif Yaşam Derneği çalışmaları ve proje kapsamında yürütülen üç önemli araştırmanın sonucu da konferansta paylaşılacak.

1) “Damgalama Göstergesi (Stigma Index): HIV/AIDS alanında dünya genelinde 50’den fazla ülkenin katılımıyla yürütülen uluslararası bir araştırma olan ve temel olarak HIV pozitiflerin yaşadıkları damgalama ve ayrımcılığı ölçmek amacıyla yapılan çalışması “Damgalama Göstergesi (Stigma Index) Türkiye” araştırmasının sonuçları raporlandı.

2) “Sağlık Hizmetlerinde Karşılaşılan Sorunlar”: HIV tedavi ve takibi yapan enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına yönelik “Sağlık Hizmetlerinde Karşılaşılan Sorunlar” araştırmasının saha çalışmaları tamamlandı.

3) Hak İhlalleri Raporu: Pozitif Yaşam Derneği tarafından Ağustos 2008–Aralık 2009 tarihleri arasında sağlanan 120 hukuki danışmanlık hizmetinden yararlanarak hazırlanan rapor sonuçları paylaşılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...