NTV

Uluslararası Yoga Federasyonu kuruldu

Sağlık

Yoga hakkındaki yanlış kavramları ve karışıklıkları ortadan kaldırmak için İstanbul'da Uluslararası Yoga Federasyonu kuruldu.

Yoga hakkındaki karışıklıkları giredmek amacıyla kurulan Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf, yaptığı yazılı açıklamada, yoganın tüm vücudu etkili bir şekilde çalıştıran bir spor olduğunu, her yaş grubunun bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimine önemli katkı sağladığını belirtti.

Yoganın geniş kitlelere tanıtılıp yaygınlaştırılması, toplumun bilgilendirilmesi, yoga eğitmenlerine kılavuzluk yapma ve dünyanın her ülkesinde sertifika programları düzenleme amacıyla Şişli'de 250 kişilik "dünyanın en büyük" yoga merkezini kurduklarını ifade eden Manaf, şunları kaydetti:

"Bu merkez, yoganın sağlıklı ve bilimsel temeller üzerine kurulu aşamalarını anlatan, uygulatan, içten, yardımcı, bilgilendirici antrenörlerle dolu. Burası, hamileler için yoga programı ile anne karnında uygulamalara başlanabilen, çocuklara, gençlere, 60 yaş üstüne kadar yoganın her grupla çalışıldığı bir mekandır. Zayıflamak, meditasyon yapmak, nefes teknikleri uygulamak isteyenlere de ayrıca dersler vardır."

Manaf, yoganın Gençlik ve Spor Bakanlığınca spor olarak kabul edildiğine işaret ederek, "Yoga, artık bir devlet kurumunun bünyesine dahil edilmiştir ve 'Yoga Antrenörlük Belgesi', artık sadece Gençlik ve Spor Bakanlığınca verilecektir. Yoga, Hinduizm'den, Budizm'den çok daha eskidir ve evrensel bir spordur. Yoganın genel sporlardan farkı, hem bedensel hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal gelişime imkan sağlamasıdır. Yoga, anne karnında başlanabilen, tüm yaşam sürecinde her sağlık durumunda uygulanabilen, yaşam kalitesini, sevincini artıran bir spor dalıdır" ifadelerini kullandı.