Ünlülerden 'akciğerini koru, akciğer kanseri olma' kampanyasına destek

Kanserle mücadele eden dernekler bir araya geldi, akciğer kanserini önlemek, erken tanı ve etkili tedavi konusunda bilinç oluşturmak amacıyla, “Akciğerini Koru, Akciğer Kanseri Olma!” sloganıyla, ünlü oyuncuların da desteğiyle farkındalık kampanyası başlattı.

Haberler - ntv.com.tr 01.11.2016 - 12:15 | Son Güncelleme : 01.11.2016 - 12:19

Ünlülerden 'akciğerini koru, akciğer kanseri olma' kampanyasına destek

Kasım ayı 'Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı'. Bu nedenle Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, Türk Toraks Derneği, İmmüno-Onkoloji Derneği ve Türk Akciğer Kanseri Derneği bir araya gelerek; en ölümcül kanser olan akciğer kanserini önlemek, erken tanı ve etkili tedavi konusunda bilinç oluşturmak amacıyla, “Akciğerini Koru, Akciğer Kanseri Olma!” sloganıyla, ünlü oyuncuların da desteğiyle Akciğer Kanseri Farkındalık Kampanyası başlattı.

Kampanya ile akciğer kanserinde farkındalığın arttırılması hedefleniyor. Kampanyaya Çağla Demir, Rüzgar Aksoy, Aslıhan Güner, Nail Kırmızıgül, Ali İl, Ececan Gümeci, İsmail Ege Şaşmaz, Fulya Zenginer, Açelya Akkoyun, Onur Büyüktopçu, Yeliz Şar, Tolga Güleç gibi ünlü oyuncular destek veriyor.

“HER YIL 30.000 YENİ TANI KONULUYOR”

Akciğer kanseri tüm dünyada en sık görülen ve kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kanser türü. Ülkemizde de durum hemen hemen aynı. Erkeklerde tüm kanserlerin %21.8’ini, kadınlarda ise %4.9’unu oluşturuyor. Türkiye’de akciğer kanserine bağlı mortalite verileri değerlendirildiğinde, kanser, kardiyovasküler sistem hastalıklarının ardından en sık ikinci ölüm nedenini oluşturduğu görülüyor.

"HASTALARIMIZIN YÜZDE 80'İ İLERİ EVREDE GELİYOR"

Güncel tedavi yöntemlerinden bahseden Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, “Hastalarımızın yüzde 80'i ileri evrede geliyorlar. Bu noktada mutlaka ilaçlı tedaviler gerekiyor. Aklımıza ilk gelen kemoterapiler. Kemoterapiler çoğalan kanser hücrelerini yok ediyor. Bu yılladır kullandığımız tedavi" diye konuştu.

Sigaranın çeşitli mutasyonlara neden olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Uluç, "Son yıllarda mutasyonların ne olduğunu tespit ettik. Artık direkt tümörleşmeye sebep olan gen değişikliğini hedefleyen ilaçlarımız var. Buna akıllı ilaçlar diyoruz. Tümör hücresine saldırıyor ve normal hücrelere hiç saldırmıyorlar. Hastada mutasyon varsa bunları kullanıyoruz. Diğer tedavi yöntemi, son 5 yılda gündemimize giren İmmünoterapiler. Bu tedavide bağışıklı sistemi aktifleştirip, tümöre saldırmasını sağlıyoruz" dedi.

"ÇALIŞTIĞINIZ KURUMUN HAVA KALİTESİNİ DÜZELTTİRİN"

Akciğer kanserinden koruma konusunda sigara içilmemesi gerektiğini vurgulayan Türk Toraks Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. A. Fuat Kalyoncu, "Lütfen sigara içmeyin. İçenlerden olabildiğince uzak durun. Kanserden korunmanın en önemli noktası; tütün ürünlerinden temasınızı kesmenizdir. Buna nargile de dahildir. Olabildiğince kendinizde ve çevrenizde hava kirliği hakkında farkındalık oluşturun. Bazı mesleklerin ortamı kanser açısından riskli. Çalıştığınız kurumun hava kalitesini düzeltilmesi konusunda elinizden geleni yapın. Erken tanı için yılda bir kez doktor kontrolünden geçmenin yararı var. Sigara içiyorsanız, yıllarca içiyorsanız, orta yaş civarındaysanız bu kontrolü biraz daha sık yaptırın" ifadesini kullandı.

“AKCİĞER KANSERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIMIZIN ESERİDİR”

Türk Akciğer Kanseri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rıza Çetingöz de, “Akciğer kanseri dünya yaklaşık 2 milyon insanın yaşantısına, tüm dünya genelinde her 30 saniyede bir insanın ölümüne, ülkemizde her yıl yaklaşık 30 bin insanın akciğer kanserinin olumsuz sonuçlarına maruz kalıyor" dedi.

Bu kapsamda sanatçıların da katkı verdiği bir farkındalık kampanyası oluşturduklarını dile getiren Prof. Dr. Çetingöz, "Bir anne yavrusunu nasıl sakınıyorsa kendi akciğerlerimizi o şekilde korumak, özellikle tütün ve tütün ürünlerinden uzak şekilde akciğerlerimizin işlevlerine devam etmesi en büyük isteğimiz. Sigara bu konudaki en büyük sorun. Tekrarlayan bilgilendirmelerle halkımızın bilinçlenmesini amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

“IMMÜNO-ONKOLOJİK TEDAVİLER UMUT VERİYOR”

İmmüno-Onkoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Nalan Babacan, yeni bir tedavi modalitesi olan ve immün sistemin tümöre karşı olan toleransını önleyen immüno-onkolojik tedavi yaklaşımı ile ilgili şunları söyledi: “Bu tedavide sağkalım süresi ve yan etki profili açısından kemoterapiye üstün olduğu gösterilmiştir. Bu tedavilere yanıt veren hastalarda kemoterapilerden farklı olarak, yanıt uzun süreli olabilmektedir."

“KAMPANYAYA GÖNÜLDEN DESTEK VERDİK”

Kampanya destek veren oyuncu Aslıhan Güner, sigara içmeyen ve etrafında içirmeyen birisi olarak, canı gönülden destek verdiğim bir kampanya" derken, babasını kanserden kaybeden oyuncu Fulya Zenginer de, "İnsanlar kanser kelimesini duydukları zaman korkunç bir şey olarak algılıyorlar. Zor bir hastalık ama tedavisi mümkün. Her şey erken teşhisle başlıyor" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...