Uyku apnesi ani ölüm nedeni olabilir

Yaşam kalitesini düşürmenin yanı sıra sağlık açısından ciddi riskleri tetikleyen uyku apnesi; Alzheimer, yüksek tansiyon, sürekli tekrarlayan göğüs ve solunum hastalıkları, kalp yetmezliği, uykuda kalp durması, depresyon ve ani ölümlere sebep olabilir.

Haberler - İHA 26.12.2016 - 12:47 | Son Güncelleme : 26.12.2016 - 12:50

Uyku apnesi ani ölüm nedeni olabilir

Uykuda nefesin 10 saniye ve daha uzun süreyle kesilmesi "apne" olarak adlandırılıyor.

Uyku apnesi, dilin geriye doğru kaymasıyla, bademcik veya geniz eti problemi olduğu durumlarda, nezle veya gribal rahatsızlıkta görülebiliyor.

Horlamanın uyku apnesi tetiklenmesiyle ciddi boyuta ulaştığını belirten Protez ve İmplantoloji Uzmanı Diş Hekimi İlker Arslan, horlamanın, kasların refleksel olarak gevşemiş olduğunda ortaya çıktığını söyledi.

"Aynı zamanda, stres altında olan kişiler de son derece huzursuz uyurlar" diyen Aslan, gece yaşanan bu sevimsiz ve kalitesiz uyku sonrasında, gün içinde kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan olumsuz etkilediğini belirtti.

Kalitesiz uykunun yol açabileceği sorunlara değinen Aslan, "Baş ağrısı, dikkat dağınıklığı, stres, uyuklama hali, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, performans düşüklüğü, boğaz ağrısı, iş verimi kaybı, iş kazası, trafik kazası, cinsel isteksizlik, özellikle de biz diş hekimlerini ilgilendiren ana kısım ise, gece boyunca dişlerin gıcırdatılması ve sıkılmasıyla alakalı olarak görülen çene ağrısı ve kitlenmesi uyku apnesi şikayetlerinin başlıca sebepleridir" diye konuştu.

HORLAMA TEDAVİSİNDE ALTERNATİF

Rahatsız edici ve endişe verici uyku apnesinden kurtulmanın tedavi yöntemlerinden birinin de, horlama aparatı olduğunu belirten Dt. Arslan, "Kullanımı son derece rahat, hiçbir yan etkisi bulunmayan yumuşak bir malzemeden yapılan materyaldir. Gece kullanım amaçlı tasarlanan bu protez , dişlerin üzerine oturarak, alt çeneye ileri ve aşağı konum vererek sarkmış olan dokuyu tekrar eski gerginliğine ulaştırmaktadır. Bu şekilde solunumu açarak, horlamayı ve uyku apnesini ortadan kaldırabilmektedir. Hastalığın her safhasında etkili sonuç alınan, cerrahiye alternatif olan tek uygulama horlama protezidir" ifadelerini kullandı.

Dt. Arslan, "Yapılan araştırma ve sonuçlar doğrultusunda, ilk kullanımda bile bu protezin sıkıntıyı ortadan kaldırdığı görülmektedir. Maliyeti tamamen uygun, taşıması ve temizliği son derece rahat olan bu protez, kişiye özel olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla size yapılan bu aparatı, bir başkası kullanamaz. Önemli olan; sadece kişinin kaliteli bir uyku uyumasını sağlamak değil, oluşabilecek olan birçok rahatsızlığı da ortadan kaldırmaktır" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...