Uyku apnesine robotik cerrahili çözüm

İleri derecede uyku apnesi hastası olan Şükrü Demir, robotik cerrahide lazer kullanımıyla sağlığına kavuştu. İşlemi yapan Doç. Karaman, yöntemin Türkiye'de KBB alanında ilk kez gerçekleştirildiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 19.05.2015 - 12:40

Uyku apnesine robotik cerrahili çözüm

59 yaşındaki Şükrü Demir, horlama, uyku esnasında nefes durması, gün içinde sürekli uyuma isteği, gece terlemesi ve yorgunluk şikayetiyle hastaneye başvurdu.

İstanbul Medipol Bağcılar Hastanesi KKB Uzmanı Doç. Dr. Murat Karaman, Demir'de ileri derecede uyku apnesi tespit edildiğini anlattı.

Demir'i, Türkiye'de ilk kez fiber iletimli CO2 lazeri robotla kullanarak ameliyat etmeye karar verdiklerini ifade eden Karaman, operasyona ilişkin şu bilgileri verdi:

"Türkiye'de KBB alanında robotik cerrahide lazer kullanımı ilk defa gerçekleştirildi. Uyku apne cerrahisinde robotik fiber iletimli CO2 lazer kullanımı yine ilk defa yapıldı. Fiber iletimli CO2 lazer, uyku apnesinin önemli nedenlerinden biri olan dil kökü büyüklüğünü küçültme işleminde kullanıldı. Daha önce benzer bölgelere uygulanan robotik cerrahide mevcut dokuları çıkarılması elekrokoter yöntem ile yapılıyordu. Lazer kullanımıyla işlem daha kısa sürede ve daha az kanama ile mümkün oldu."

HASTAYA ÖNEMLİ AVANTAJLAR SAĞLIYOR

Karaman, yöntemin avantajlarını, "Kısa iyileşme süresi, ağrı derecesinin daha az olması ve kullanılan ağrı kesici miktarının azalması, yara veya kesi izinin olmaması, hastanede kalış süresinin kısalması, günlük aktivitelere daha hızlı dönüş, kan nakli ihtiyacında, enfeksiyon riskinde azalma ve daha az komplikasyon" şeklinde sıraladı.

Hastaların ameliyatın ardından açık ameliyatlara oranla hastaneden daha da kısa süre içerisinde taburcu edildiğini belirten Karaman, Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile daha iyi kanser ve uyku apne kontrolü yapıldığını, kemoterapi ve radyoterapiye erken başlama olanağının ortaya çıktığını vurguladı.

"RİSKLİ İŞLER DAHA İNCELİKLİ YAPILABİLİYOR"

Murat Karaman, kanser cerrahisinde bazı zorlanılacak ve yapılamayacak yerleşimdeki ameliyatların robot sayesinde yapılabildiğine işaret etti. Ağız, gırtlak ve bademcik bölgelerinde bulunan hastalıkların Da Vinci robotik cerrahi ile başarılı şekilde alındığını belirten Karaman, KBB'de robotik cerrahi kullanımının diğer alanlara göre gösterdiği farklılıkları da şöyle açıkladı:

"KBB'de robotik cerrahi kullanımı ile bu alanda yapılan ameliyatlarda hastanın vücuduna kesi açılmasına gerek kalmaz, çünkü Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile operasyon bölgesine ağızdan ulaşılmaktadır. Böylece kesi izinin vücutta kalması gibi bir sorun da net olarak ortadan kalkmıştır. Bahsi geçen bölgelerin sinirlerin ve damarların yoğun olarak bulunduğu bölgelerdir. KBB'de robotik cerrahi kullanımı ile ameliyatlar daha hassas olarak gerçekleştirilmektedir. Hassas bölgelerde hekimin el titremesi birtakım zorluklara neden olmaktadır. Da Vinci robotik cerrahi sisteminin KBB'de kullanılması bu tür riskleri de ortadan kaldırmıştır. Robotun kollarının titremesi gibi bir ihtimal yok."

Sayfa Yükleniyor...