Uykuda öldürebilir!

Uyku Apne Sendromu tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor. Üstelik sorun sadece kişiyi değil, yol açtığı iş ve trafik kazaları nedeniyle tüm toplumu ilgilendiriyor.

15.03.2013 - 10:58

Uykuda öldürebilir!

Uyku bozukluklarının birçok kronik hastalıkla ilişkili olduğu biliniyor. Son yüzyılda uyku süresinin azaldığı, bu durumun kronik hastalıklarla ilişkli olabileceği ileri sürülüyor. Türk Toraks Derneği’nden Doç. Dr. Zeynep Zeren Uçar, Obstrüktif Uyku Apne Sendromunun da toplumda sık görülen, yaşam kalitesini bozan, ölümcül sonuçlara yol açabilen önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Uçar, azımsanmayacak ölçüde sık görülen sendromun sonuçlarından bazılarını; "Kardiyovasküler hastalık, diyabet, depresyon, otomobil ve iş kazaları, öğrenme ve bellek sorunları, artmış ölüm oranları ile ilişki, gündüz uykululuk hali, iş verimliliğinde azalma, huzursuzluk" şeklinde özetledi.

ZARARI SADECE KİŞİYE DEĞİL
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu olan birinin trafikte en az sarhoş bir sürücü kadar tehlikeli olduğunu belirten Uçar, "Uykulu araba kullanma trafik kaza riskini 8.2 kat artırıyor. OUAS olanlarda trafik kazası riski 2.5 kat daha fazla. Olgularımızın % 47.7’sinin en az bir kez trafik kazası yaptığı ve riskin 6.1 kat arttığı çalışmalarla bildirilmiştir. OUAS tanınmaz ve tedavi edilmezse kişi yıllar içinde ölümcül hastalıklara maruz kalmanın yanı sıra trafik ve iş kazalarına neden olarak tüm topluma zarar verebilir" uyarısında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...