Uykusuzluk 'sinir' yapar

İnsanı sinirli, yorgun ve unutkan yapan uyku apnesi, basit bir sorun gibi görünse de kalp hastalıklarına, iktidarsızlığa, felç ve ölüme yol açabiliyor.

1044214_1287428963228_o


Uyku apnesinin tedavisini vurgulamak amacıyla düzenlenen ‘Uyku Problemlerine Karşı Uyanık Mısınız?’ konulu sempozyumda konuşan Nöroloji Uzmanı Dr. Hikmet Aloğlu, apnenin, kadınların yüzde 6’sını, erkeklerin ise yüzde 12’sini etkileyen yaygın bir hastalık olduğunu söyledi.

Sadece İstanbul’da 600 bin kişinin uyku apnesi sorunu yaşadığını söyleyen Aloğlu, “Apne, kişinin uyurken solunumunun ara ara durup tekrar başlaması ile kendini gösteriyor. Sıklıkla da şiddetli horlama ile beraber meydana geliyor. Nefes durması saatte 5’ten fazla veya uzun süreli ise kalp ve beyin başta olmak üzere vücudun birçok sistemini olumsuz etkiliyor” dedi.

TRAFİK KAZALARININ ÖNEMLİ SEBEPLERİ ARASINDA

Uyku apne sendromu olan kişilerin gün içinde uyuklama ile mücadele ettiğini belirten Aloğlu, şunları söyledi: “Gündüz uyku yapan hastalıklar bütün aktivitelerimizi bozan bir durumdur. Bu kişiler sabahları yorgun uyanır. Gazete okurken, televizyon seyrederken kolayca uyuklarlar. Konsantrasyon güçlüğü çektiklerinden verimli olamazlar. Bunlar dışında birçok trafik kazası da uyku apnesinden dolayı yaşanıyor, can kaybına neden oluyor.”

BOŞANMALAR ÜZERİNDE ETKİL
İ
Tolumun yüzde 4’ünde görülen uyku apnesi, kişiyi daha sinirli yapıyor. Buna bağlı olarak performans düşüklüğü yaratırken, yaşam kalitesini de azaltıyor. Boşanmalar üzerinde etkisi de büyük. Uykunun ertesi gün için yapılan bir restorasyon olduğunu anlatan Aloğlu, şöyle devam etti: “Uyku ile hem bedenimiz hem ruhumuz yenilenir. Bütün gün kullanılan bir kütüphaneyi düşünün. Eğer kitaplar raflara düzenli şekilde konmazsa, aradığınızı bulamazsınız. İşte uykunun da bedene yaptığı budur. İyi uyuyamayan bir kişi kendini yorgun hisseder. İsteksizlik oluşur.”

CİNSEL İSTEKSİZLİK SEBEBİ

Uyku apnesinin genel sağlığı birçok anlamda olumsuz etkilediğini belirten Aloğlu, “Hormonel dengeyi bozduğundan obeziteye neden oluyor. Hastada gece sık uyanma, aşırı terleme, sık idrara çıkma, tansiyon yüksekliği ve cinsel iktidarsızlık görülebiliyor. Bunun yanı sıra beyin damar tıkanıklığına, beyin kanaması riskinde artışa, kalp krizine, kalp ve akciğer yetmezliği de neden olabiliyor.”

Tedavi edilmeyen horlama, birçok sorunu beraberinde getiriyor

Tedavi edilmeyen horlama, birçok sorunu beraberinde getiriyor

“Horlamayı utanılacak bir şey olarak değil, bir hastalık olarak görmek lazım” diyen Aloğlu, sözlerini, “Üstelik tedavisi de basit. Hastanın öncelikle sigara ve alkolü bırakması gerekiyor. Daha sonrasında ise KBB muayenesi yaptırmalı. Eğer kişinin geniz hava yolları açıksa bunlara özel dizayn edilmiş evde kullanılabilen soluma cihazları veriliyor. Böylece uykusu normale dönüyor“ diye tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...