Uykusuzluk üç yetişkinden birinin sorunu

Yetersiz uyku şikayetinin dünya genelinde arttığını gösteren araştırmaya göre, uykusuzluk, dünya genelinde üç yetişkinden en az birini etkiliyor. Ve uykusuzluk sadece kişinin yaşam kalitesini ve sağlığını bozmakla kalmıyor, ekonomik kayıplara da neden oluyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.06.2018 - 17:33

Uykusuzluk üç yetişkinden birinin sorunu

Oxford University Press tarafından yayınlanan "SLEEP" dergisinde yer alan yeni bir çalışma, yetersiz uykunun, yetişkinler arasında giderek arttığını ortaya koydu.

Araştırma, daha önceki çalışmalarda pek çok Batı ülkesinde yüzde 20-30 arasında olan yetersiz uyku şikayetinin dünya genelinde artışa geçtiğini gösterdi.

Araştırmaya katılan ve yetersiz uykudan şikayet eden yetişkinlerin oranı Avustralyalılar arasında yüzde 33-45, ABD'liler arasında yaklaşık yüzde 35, Kanadalılar arasında yaklaşık yüzde 30 olarak belirlendi.

Çalışmada, uykusunu yeterince alamamaktan şikayet edenlerin oranı İngiltere'de yaklaşık yüzde 37, Singapur'da yüzde 28, Fransa'da ise yüzde 26 olarak kaydedildi.

Uykusuzluğun, ekonomik sonuçlar da doğurduğuna dikkat çekilen çalışmada, araştırmacılar, ulusal anketler ve veri tabanlarından elde edilen verileri değerlendirdi.

UYKUSUZLUĞUN FİNANSAL MALİYETİ DE YÜKSEK

Araştırmada örneklem olarak verilen Avustralya'da, yetersiz uykuya bağlı tahmini toplam finansal maliyetin 17,88 milyar dolar olduğu ve bu meblağın, Avustralya'nın gayrisafi yurt içi hasılasının 1,55'ine tekabül ettiği bildirildi.

Çalışmada, yetersiz uykunun, odaklanma problemlerine, kafa karışıklığına, asabiyete, hafıza kaybına, hatalı bilgi işlenmesine neden olduğuna, motivasyonu düşürdüğü, iletişimi bozduğu ayrıca kalp krizi, felç, hipertansiyon, obezite, diyabet ve depresyon riskini artırdığına dikkat çekildi.

VİDEO: UYKUSUZLUK BEYNİ ÖLDÜRÜYOR!

Sayfa Yükleniyor...