Uyuşturucu tedavisine yılda 35 milyar dolar

Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu, dünyada 4,5 milyon kişinin uyuşturucu tedavisi gördüğünü, tedavinin yıllık  maliyetinin 35 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı 04.03.2014 - 16:50

Uyuşturucu tedavisine yılda 35 milyar dolar

Birleşmiş Milletler'e bağlı olan INCB, 2013 yıllık raporunu yayınladı. Raporda, dünya genelinde uyuşturucu kullanan her altı kişiden sadece birinin tedavi gördüğü, tedavi gören kişi sayısının ise 4,5 milyon olduğu bildirildi.

Eroin, esrar ve kokain gibi uyuşturucuları kullanan kişilerin tedavisinin dünya genelinde yıllık 35 milyar dolar maliyete neden olduğu belirtildi.

Uyuşturucu tedavisi konusunda kıtalar arasında farklı uygulamaların olduğu kaydedilen rapora göre Afrika'da her 18 kişiden biri, Latin Amerika ve Güney Doğu Avrupa'da her 11 kişiden biri, Kuzey Amerika'da ise üç kişiden birinin uyuşturucu tedavisi gördüğü ifade edildi. Raporda, uyuşturucuyu önlemek için harcanan her bir doların, hükümetlerin ileriye dönük maliyetlerinde 10 dolar tasarruf yapmalarına katkı sağladığı vurgulandı.

INCB Başkanı Raymond Yans, uyuşturucu kullanımını önleme ve uyuşturucu kullananların tedavisinin devletler açısından insan sağlığı ve suçla ilgili maliyetler göz önünde bulundurulduğunda büyük tasarruflar sağlayan akıllı bir yatırım seçeneği olduğunu söyledi. Yans, uyuşturucu ile mücadelenin tasarrufun yanı sıra uyuşturucu bağımlısı insanların, ailelerin ve toplumun acısını hafiflettiğini ifade etti.

"REÇETELİ İLAÇLAR KÖTÜYE KULLANILIYOR"
Reçetelendirilmiş ilaçların ulaşılabilirliğinin yaygınlığına dikkat çekilen raporda, reçetelendirilmiş ilaçların kötüye kullanımının yasadışı uyuşturucu kullanım oranının üzerine çıktığı kaydedildi.

Yans, "Araştırmalar, arkadaş veya aile üyelerinden sağlanan reçeteli ilaçların kötüye kullanıldığını ortaya koymaktadır. Reçetelendirilmiş ilaçların kötüye kullanımı, halk sağlığına yönelik ciddi bir tehdittir" ifadesini kullandı.

Uyuşturucu kullanımına bağlı ölümlerin arttığına dikkat çekilen raporda, hükümetler uyuşturucu kullanımına önleme ve çözme konusunda daha fazla uluslararası işbirliği yapmaya çağrıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...