Uzun süre bilgisayar kullanmak CVS nedeni

Özellikle kesintisiz olarak 4 saatten fazla süreyi bilgisayar başında geçirenlerde “Bilgisayar İlintili Görsel Sendrom” denilen sorun ortaya çıkabiliyor.

03.07.2012 - 13:58

Uzun süre bilgisayar kullanmak CVS nedeni

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, 4 saatten fazla kesintisiz bilgisayar başında olanların yaklaşık yüzde 90’ında CVS (Computer Vision Syndrome -Bilgisayar İlintili Görsel Sendrom) adı verilen sorun görüldüğünü söyledi.

CVS’nin baş ağrısı, bulanık görme, boyun ağrısı, gözlerde kızarıklık, yanma, gözlerde yorgunluk hissi, kuru göz, çift görme ve odaklanma problemleri gibi belirtilerle kendini gösterdiğini belirten Uslu, “En önemli neden, uzun süre bilgisayar kullanmaktır. Yanı sıra, yetersiz aydınlatma, ışığın ekrandan hatalı saçılımı (glare), hatalı izlem mesafesi, hatalı oturuş pozisyonu veya tüm bunların kombinasyonları sorunu ortaya çıkaran diğer faktörlerdir” dedi.

Op. Dr. Burcu Usta Uslu, ofis veya çalışılan ortamdaki diğer uygun olmayan faktörlerin eklenmesi ile (uygunsuz ışıklandırma, uygunsuz oturma pozisyonu vs.) bu bulguların şiddetinin artabileceğini ifade etti.

Tanının göz hekiminin muayenesi ile konulduğunu söyleyen Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Tanı, hastanın hikayesinin alınması, görsel keskinlik muayenesi, biyomikroskopik muayene ve odaklanma ile ilgili muayeneler yapılarak konulur. Yukarıda saydığımız yakınma ve belirtileri olan bireylerin bir göz doktoruna başvurması gerekir” diye belirtti.

İLK AŞAMADA GÖZ KURULUĞU GİDERİLİYOR
Tedavide ilk etapta göz kuruluğunun kontrol ve tedavi edilmesinin amaçlandığını dile getiren Dr. Uslu, “Hekimin tavsiye ettiği gözyaşı damlaları, jöleler veya bunların kombinasyonları kullanılabilir” diyor. Dr. Burcu Uslu, astenopik şikayetler denilen gözde yorgunluk, baş ağrısı, odaklanamama problemleri gibi yakınmalarda ise eşlik eden kırma kusurlarının düzeltilmesi ve diğer tedavilerin planlanması gerektiğini ifade ediyor.

HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI
Op. Dr. Burcu Usta Uslu, bazı temel egzersiz ve uygulamalar ile bu hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu söyleyerek şu önerilerde bulundu:
• Çalışma esnasında bilinçli olarak gözlerinizi kırpın.
• Uzaktaki bir objeye bakarak kasları gevşetmeye çalışın.
• 20-20-20 kuralı: Her 20 dakikada bir 20 adım ötedeki bir objeye 20 saniye bakın.
• Yukarıdaki uygulamayı yapamıyorsanız her 30 dakikada bir 20-30 saniye gözlerinizi kapalı tutun.
• Hekiminiz uygun görürse küçük + camlar ile odaklanma sıkıntısında rahatlık sağlamaya çalışın.
• Bilgisayarınızın doğru mesafede olmasına özen gösterin, otururken doğru postürde olmaya çalışın.
• Bilgisayar ekran seviyesinin göz hizasından 10-15 derece daha aşağıda olmasını sağlayın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...