Van'a psikolojik destek

Türk Psikologlar Derneği (TPD), Van'da deprem nedeniyle oluşan travmanın psikolojik etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla psikososyal çalışmalara başladı.

31.10.2011 - 12:44

Van'a psikolojik destek

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Türk Psikologlar Derneği’nin, kamu yararına çalışan dernek olma bilinciyle, doğal afetler ve birçok travmatik olayda olduğu gibi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiği ve harekete geçtiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘'Bu bağlamda halkımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması sonrasında oluşan travmanın psikolojik etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla vatandaşlarımıza yönelik psikososyal çalışmalara başlanmıştır. Derneğimiz afet yardım çalışmalarında görev yapan uzman ekiplere yönelik de psikososyal destek vermek için tüm imkânlarını seferber etmiştir.''

Derneğin çalışmalarını Türk Kızılayı’nın Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) çatısı altında yürüttüğü bildirilen açıklamada, TPD Genel Başkanı Dr. Nedret Öztan'ın deprem günü Van'a giderek ihtiyaca yönelik ön çalışmaların tespiti için APHB üyeleriyle çalışmaya başladığı ifade edildi.

TPD Travma Birim Başkanı Prof. Dr. Nuray Karancı başkanlığında Ankara'daki genel merkezde kriz masası oluşturulduğu anımsatılan açıklamada, diğer illerdeki travma psikolojisi uzmanlarının da çalışmalara başladığı, ilk aşamada uzman bir ekibin kısa, orta ve uzun vadede sürdürülecek psikososyal destek ve iyileştirme çalışmalarına hız kazandırmak için kasım ayı başında bölgede olacağı açıklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...