Varisi önlemek için 15 dakika yeter

Estetik açıdan can sıkıcı olduğu kadar ciddi bir sağlık sorunu da olan varisleri çok kolay bir yöntemle önlemek mümkün. Yapmanız gereken tek şey, günde sadece 15 dakikanızı ayırmak…

06.12.2010 - 09:41

Varisi önlemek için 15 dakika yeter

Günde 15 dakika ayırarak birbirinden basit 7 egzersizi uygulamak, Kalp ve Damar Cerrahı Uzmanı Doç. Dr. Erdal Aslım’a göre varisi önlemede çok etkili. İşte Doç. Dr. Erdal Aslım’ın önerdiği egzersizler:

1 – Isınma amacıyla dizlerinizi yukarı çekerek ve aynı zamanda kollarınızı da aynı tempoda sallayarak bacaklarınızı hareket ettirin. Egzersizi 1 dakika boyunca uygulayın.

2 – Bir bacağınızı dizden kırarak yukarı çekin. Ayağınızı gergin bir şekilde uzatın. Gerginliği kaybettirmeden ayağınızı yukarı aşağı hareket ettirin. Egzersizi her ayağınızla 20’şer kez tekrarlayın.

3 – Bacaklarınız kapalıyken parmak uçlarınızın üzerinde yükselip, yavaş yavaş alçalarak tekrar yere basın. Egzersizi 15 kez tekrar edin.

4 – Değişken bir şekilde ayakucu ve topuklarınızla yere dokunun. Her bacağınız için 20 tekrar yapın.

5 – Bacaklarınızı kaldırın ve ayaklarınızla değişken olarak sanki bir pedala basıyormuş gibi sallayın. Egzersizi 20 kez tekrar edin.

6 – Bir bacağınızı kaldırın ve ayağınızla havada bir daire çizin. Egzersizi her bacağınızda 30’ar saniye süre ile uygulayın.

7 – Bir bacağınızı yerden kaldırın. Bacağınızı havada 8 çiziyormuş gibi hareket ettirin. Her bacak için 10 tekrar yapın.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...