Varisle yüzleşme mevsimi geldi

Kumsal ve deniz mevsimi, birçok kadın için bacaklarındaki varis görüntüsüyle yüzleşmek anlamına geliyor. Estetik kaygıların yanında, ağrı, şişme, kramp gibi sağlık sorunlarına da neden olan varisi ihmal etmemek gerekiyor.

29.05.2012 - 08:54

Varisle yüzleşme mevsimi geldi

Varis toplardamarların genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı hal alması olarak tanımlanıyor. Özellikle uzun süre ayakta kalan ya da uzun süre oturarak çalışanların risk altında olduğu varis, yetişkin nüfusun yüzde 15-20’sini etkiliyor. Kadınlarda, erkeklere oranla 4 kat daha fazla görülüyor. Ailesel geçiş oranı yüzde 50’den fazla olan varis ayrıca 4 saatten fazla ayakta kalanları 3 kat fazla etkiliyor.

DOĞUM KONTROL HAPLARI VE HORMON TEDAVİLERİ ETKİLİ
Varisin; gebelik, obezite, duruş bozuklukları, kabızlık, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabildiğini belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Bakalım, kalıtım, riskli yaşam tarzı ve sigara kullanımının da önde gelen risk faktörleri olduğunu söylüyor.

AYAKTA DURMAYA BAĞLI OLUŞAN AĞRI VARİS BELİRTİSİ OLABİLİR
Op. Dr. Tamer Bakalım, hastalığın en yaygın belirtilerini; “Bacaklarda görüntünün bozulması, uzun süre ayakta kalmaya bağlı oluşan bacak ağrısı, bacaklarda ağırlaşma ve geceleri bacaklarda hissedilen kramplardır. Bacak varislerinde kronik ayak bileği şişliği, cilt bozuklukları ve bacak ülserleri gelişebilir. Uzun süre ayakta durma veya obezite tüm bacak varis etkilerinin daha da artmasına neden olur. Varis ayrıca ağrı ve dolgunluk hissi, ayak tabanlarında yanma, kaşıntı, ayak bileğinde şişme, gece krampları, kanamalar, cilt değişiklikleri ve açık yaralara neden olur” şeklinde özetliyor.

NEDENLERİ ORTADAN KALDIRILMAZSA HASTALIK TEKRARLAYABİLİR
“Varis tedavisinde amaç, yaşam kalitesini artırmaktır” diyen Dr. Bakalım, tedavi sürecini ve korunmak için alınacak tedbirleri ise şöyle anlatıyor: “Hastalık genellikle iyi huylu seyir gösterdiğinden hastaların çoğu ameliyat edilmez. Büyük varisleri olan hastalarda, kanama veya bacak ülseri gibi durumlar gelişirse, cerrahi tedavi yöntemleri kaçınılmazdır. Varise neden olan etkenler ortadan kaldırılmadıkça belli bir süre sonra hastalık tekrarlayabilir.

VARİSTEN KORUNMAK İÇİN
1. Bol bol hareket edin. Yürüme, yüzme, bisiklet, gibi sürekliliği olan hareketleri tercih edin. Uzun süreli güneş banyolarından kaçının.
2. Bir saatten daha uzun süre oturmayın ya da ayakta kalmayın. Gün içerisinde birkaç kez bacakları yüksekte tutmak yararlıdır.
3. Soğuk suyla bacaklara duş yapın. Cilde uygulanan soğuk su kanın kalbe dönüşünü hızlandırır.
4. Bol giysileri tercih edin.
5. Topuk yüksekliği 5 cm’den fazla olan ayakkabıları tercih edin.
6. Beslenmeye dikkat edin, günde en az 2 litre sıvı tüketin, sigara içmeyin.
7. Varis çorabınızı düzenli giyin.
8. Varisleriniz varsa veya varise ait şikâyetleriniz varsa mutlaka damar cerrahına başvurun.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...