‘Vatandaş deneme tahtası değil’

TEİS enel Başkanı Nurten Saydan, İlaç Takip Sistemi'nin sürekli kesintiye uğradığını ve vatandaşların mağdur olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 27.09.2011 - 16:43

‘Vatandaş deneme tahtası değil’

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, İlaç Takip Sistemi'nin (İTS) Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin bir parçası olarak lanse edildiğini ifade ederek, İTS'nin, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) provizyon sistemi 'Medula Provizyon Sistemi'ni de bloke ettiğini söyledi.

Bu durumun hastalarla eczacıları sürekli karşı karşıya getirdiğini belirten Saydan, şunları kaydetti:

''Medula Provizyon Sistemi'nden sonra bir de İTS'nin sürekli kesintiye uğraması, hastaları ve eczacıları karşı karşıya getirdi. Üstelik konu ile ilgilenen yetkililerin bir açıklama dahi yapmaması, görüşme taleplerine ve telefonlara bile bakmaması sorunun hasta ve eczacı açısından daha da uzayacağını gösteriyor. Sorunun çözülmesi için Sağlık Bakanını göreve çağırıyor, SGK'nın bile şikayet ettiği bu sistemin ne zaman doğru düzgün çalışacağı konusunda açıklama yapmaya davet ediyoruz. İTS sistemi ile birlikte, kupür kesme gibi 3. dünya ülkelerinde bile olmayan bir uygulamanın kalkmasını umuyorduk, ama çalışmayan sistem yüzünden, bu çağ dışı işlemi yapmak zorunda kalıyoruz. Vatandaşlarımız, deneme tahtası değildir. Eczacılar olarak bir gün Medula Provizyon Sistemi bir gün İTS sisteminin arızalanmasından yıldık. Hastaların ilaca erişimini kolaylaştırmak yerine ilaca erişimini zorlaştıran bu sistemlerin ivedilikle yeniden yapılandırılmasını ve sürekli çalışır hale getirilmesini istiyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...