'Vergi artışı 300 bin ölümü engelleyecek'

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK), ÖTV'deki artışın sigara tüketimini azaltıp, 300 bin kişinin ölümünü engelleyeceğini bildirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.10.2011 - 19:54

'Vergi artışı 300 bin ölümü engelleyecek'

SSUK açıklamasında, komite olarak, tütün mamullerini de kapsayan ÖTV ile ilgili değişiklikten dolayı Maliye Bakanlığı'nı kutladıklarını ifade etti.

Türkiye'de halen 16 milyon sigara ve diğer tütün ürünleri kullanıcısı bulunduğu ve herhangi bir önlem alınmaması halinde hayatta olan 8 milyon kişinin tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybedeceği bilgisine yer verilen açıklamada şöyle denildi:

''Bu ölümlerin önüne geçecek 6 bilimsel reçetenin en etkin maddesi fiyat ve vergilerin arttırılmasıdır. Uluslararası bilimsel çalışmalar her yüzde 10 vergi artışının tüketimi yüzde 5 azalttığını, böylelikle hem sağlığı düzelttiğini, hem de gelirleri arttırdığını ortaya koymuş, Maliye Bakanlarının hekimlerden daha fazla hayat kurtarabileceğini göstermiştir. Son Bakanlar Kurulu kararnamesi ile tütün ürünleri vergileri yüzde 63’den 69’a çıkmış ve tüm tütün ürünleri eşit vergilendirilmiştir. Tütün vergisi artışı 300 bin kişinin ölümünü engelleyecek.''

Açıklamada görüşlerine yer verilen SSUK üyesi ve Hacettepe Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, Maliye Bakanlığı'nın girişimiyle 16 milyon bağımlıdan 600 bininin sigarayı bırakacağını ve 300 bin kişinin ölümden kurtarılacağının hesaplandığını kaydetti.

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Kılınç da aynı açıklamada, Maliye Bakanlığı'nın bu kararının yaratacağı sigara bırakma etkisinin, tıp dünyasında ancak haftada 5 gün durmaksızın sigara bırakma tedavisi uygulayan 2 bin hekimin bir yıl çalışmasıyla alınabileceğini belirtti.

Açıklamada ayrıca, tütün vergilerindeki artışın kaçakçılığı artırmayacağı görüşü savunularak, ''Uluslararası çalışmalar kaçakçılık yollarının pahalı sigaralar olan ülkelerden ucuz ülkelere olduğunu göstermiştir. Birçok ülkede kaçakçılığın arkasında ürünlerini ucuz fiyata yeni pazarlara sokmaya çalışan tütün endüstrisi bulunmuştur. Sigara kaçakçılığı fiyat politikaları ile değil, emniyet önlemleri ile kontrol edilir'' ifadelerine yer verildi.

Sayfa Yükleniyor...