Zorlu bir çalışma yılının ardından havaların ısınmasıyla hemen herkeste tatil heyecanı başladı. Kimi deniz kenarında kimi ormanlar içinde bir mekânda, kimi de eş, dost akrabalarının yanında tatilini geçirmeyi planlanıyor.

Uzman Klinik Psikolog Hande Sinirlioğlu Ertaş, tatile çıkacaklar için şu hatırlatmalarda bulunuyor:

“Herkesin tatilden beklentisi, stres atma yöntemi ve dinleme tercihi farklıdır. Bu nedenle tatil beklentisinin uygun ve anlamlı olması gerekir. Tatil sürecinde hedeflenen dinlenmeye ulaşmayı engelleyen bir diğer unsur da zihnimizde tatile yönelik yüklediğimiz tanımlamalardır. Tatil aynı zamanda ileri dönük bir hazırlık süreci olarak da değerlendirilebilir. Dinlenen beden ve zihnin yeni planlar yapma, yeni hedefler belirleme motivasyonu artacaktır. Gerek aile içi gerek sosyal işlevsellik açısından yaşanan sorunlar yeniden değerlendirilebilir, olası çözüm yollarına yönelik planlamalar kurgulanabilir. Her ne kadar tatilde sorunların düşünülmesi çok istenemese de sorunların yaşandığı ortamdan uzaklaşıp dışarıdan daha uygun kararlar vermek adına tatil iyi bir süreç olabilir. Örneğin okul başarısızlığı yaşamış bir çocuk, genç veya iş yaşantısında sorunlar yaşayan bir yetişkin tatilde sorunun yaşandığı ortamdan uzak daha verimli ve problem çözümüne yönelik düşünme fırsatı bulabilir.

Tatil sözlük tanımı itibari ile: eğlenmek, dinlenmek amacı ile çalışmadan geçirilen süredir. Birçok öğesi ile tatil herkesin ihtiyaç duyduğu bir süreçtir. Tatil insanın kendi evinde dinlenerek geçirdiği bir süre de olabilir. Önemli olan nitelikli yaşantı ve beden ile zihin dinlenmesinin sağlanmasıdır. Tatili kiminle, nerede, nasıl yapacağımız, tatile yönelik anlamlı-olası beklentilerimiz ve hedeflerimiz belirlendiği noktada verimli bir tatil süreci bizi bekliyor olacaktır.”