Vincent Van Gogh’un 'iki uçlu' duygusu

İki uçlu duygu durum bozukluğu olan bipolar bozuklukta farkındalığı artırmak için 30 Mart, Dünya Bipolar Günü olarak belirlendi. 30 mart aynı zamanda en ünlü bipolar hastası olan Vincent Van Gogh'un da doğum günü.

30.03.2014 - 19:21

Vincent Van Gogh’un 'iki uçlu' duygusu

Yaşam öyküsü incelenerek bipolar bozukluk (bi: iki; polar: uçlu=iki uçlu) tanısı konan dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh’un doğum günü olan 30 Mart bu yıldan itibaren her yıl Dünya Bipolar Günü olarak kutlanacak. Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından yapılan açıklamada amacın; toplumda hastalık hakkındaki farkındalığı artırmak ve toplumsal damgalamayı yok etmek olduğu açıklandı. Bipolar bozukluğun; coğrafya, ırk ya da cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm dünyada benzer oranlarda ortaya çıkan bir hastalık olduğu belirtilen dernek açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bipolar bozukluğun dünya üzerindeki yaygınlığının %1 ile %2 arasında olduğu, yaygınlığının %5’e kadar çıkabildiği öngörülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada yeti yitimine yol açan altıncı nedendir. Bir duygudurum bozukluğu olan bipolar bozukluk (iki uçlu bozukluk-manik depresif hastalık) taşkınlık (mani) ya da çökkünlük (depresyon) dönemleriyle belirli, duygusal ve davranışsal iniş çıkışlarla giden, ara dönemlerde kişilerin olağan hallerine döndükleri, yineleyici özellikte, yaşam boyu süren bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Günümüz koşullarında bipolar bozukluk başarılı bir şekilde tanınabilmekte ve etkili biçimde tedavi edilebilmektedir. Hastalık genç yaşlarda başlayabilir. Özellikle depresyonla başladığı durumlarda ilk anda varlığı anlaşılamayabilir. Bu nedenle her depresyon, bipolar bozukluk potansiyeli açısından dikkatle ele alınmalıdır. Erken tanı ve tedavi, özellikle düzenli koruyucu tedavi hastalık dönemlerinin önlenmesinde yaşamsal önem taşır.

"HASTA DOKTOR İŞBİRLİĞİ ŞART"
Bipolar bozukluğun yineleyici doğası hasta, hasta yakını ve sağlık çalışanları arasında sürekli bir işbirliğini gerektirmektedir. Bu yönüyle hastalık hastalar, sağlık çalışanları, aile üyeleri ve genelde toplum için belirgin zorluklar taşıyan bir hastalıktır.


Bipolar bozukluk giderek tıpkı diyabet ya da kalp hastalıkları gibi tıbbi bir rahatsızlık olarak yaygın kabul görmektedir. Ancak hastalığa yönelik damgalama maalesef hastaların sağlık hizmetlerine ulaşmasını engellemekte ve erken tanı ve etkili tedavi almalarını aksatmaktadır. Yaygın görülen bu sorunla baş etmek için dünya çapında bir çözüme gerek duyulmaktadır. Dünyanın değişik bölgelerinde bipolar bozukluğa yaklaşımdaki farklılıklara değinmek amacıyla, Asya Bipolar Bozukluk Ağı, Uluslararası Bipolar Vakfı ve Uluslararası Bipolar Bozukluklar Derneği bir araya gelerek Dünya Bipolar Günü kavramı üzerinde çalıştılar. Dünyanın önde gelen uzmanlarının desteğiyle, bu uluslararası gruplar hastalığın biyolojik nedenlerinin, ilaç hedeflerinin, daha iyi tanı ve tedavi yöntemlerinin, hastalığın genetik özelliklerinin ve bipolar bozuklukla daha iyi bir yaşam sürdürme yollarının araştırılması yönündeki çabaları desteklemekte ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu ifade etmektedirler. Söz konusu araştırmalar ile destekleyici sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliği giderek büyümektedir ve Dünya Bipolar Günü bu tasarının başarısı için önemli bir artı değerdir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...