NTV

“Vitamin takviyeleri katarakt riskini azaltmıyor”

ntv.com.tr

Sağlık

Vitamin takviyelerinin katarakt oluşumunu engellemediğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nefesoğlu, “Toplumumuzda vitaminlerin, kataraktı önlediğine dair bir inanış hakim. Fakat bu düşünce doğru değil, aksine bilinçsiz kullanılan vitaminler sağlığı ciddi oranda tehdit ediyor” dedi.

İlişkili Haberler

Vitamin takviyesinin kataraktı önlemeye yardımcı olmadığını, doktor kontrolü dışında kullanıldığında ise sağlık problemlerine yol açabildiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, “Yüksek dozda ve uzun süre alınan C vitamini, oksalat taşlarının oluşmasına, fazla alınan E vitamini ise mide - bağırsak rahatsızlıklarına ve sindirim sistemi sorunlarına yol açabiliyor” dedi.

Son dönemde katarakt oluşumunu önlemek adına vitamin takviyesi kullanımının arttığını belirten Nefesoğlu, kataraktın altında yatan sebeplerin iyi bilinmediğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Kataraktın pek çok sebebi var. Genetik özellikler ve yaşlanma bunların başında geliyor. Diyabet gibi birtakım metabolik hastalıklar ve uygunsuz beslenme katarakt oluşumunu tetikleyen nedenler arasında.Vitaminlerin katarakt gelişimini önlemesi konusunda çok sayıda bilimsel çalışma bulunuyor. Ancak her bir çalışma birbirinden farklı sonuçlar veriyor. Tıp dünyası tarafından en fazla kabul edileni ise, “Yaşa Bağlı Göz Hastalıkları Çalışma Grubu” tarafından yapılan çalışma olmuştur. 2011 senesinde, önemli göz sağlığı yayını Archives of Ophthalmology dergisinde yayınlanan bu çalışma, C ve E vitamini ile beta karotenin katarakt üzerindeki etkilerini ele alıyordu. Çalışmanın sonuçları vitaminlerin katarakt gelişimini önlemediğini, hatta vitamin kullanan ve kullanmayan kişiler arasında katarakt oluşumu konusunda herhangi bir fark gözlemlenmediğini açıklıyordu. Yani, vitamin kullanımının özellikle C vitamini, E vitamini, beta karoten, lutein, Omega-3 gibi antioksidanların katarakt oluşumunu yavaşlattığı düşünülse de önlediği söylenemiyor.”
KATARAKT TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM

DENGELİ BESLENME İLE GEREKLİ VİTAMİN KARŞILANABİLİYOR

Düzenli beslenme alışkanlığı olanların, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri günlük sebze ve meyve tüketimiyle karşılayabildiğini aktaran Dr. Nefesoğlu, “Bu nedenle dengeli beslenen kişilerin ekstra vitamin kullanmasına gerek olmuyor. Tabii ki bu durum hastalıklar ve uzun süreli beslenme bozukluklarında değişiklik gösterebiliyor. Bu gibi özel durumlarda vücuda uzman tavsiyesi ile vitamin takviyesi alınabiliyor” ifadesini kullandı.

ETİKETLER