Domuz giribinin görüldüğü ülkelerin sayısı 20'ye, vaka sayısıysa 985'e yükseldi. Ancak hastalığın yayılma hızının yavaşladığı gözleniyor.

İlişkili Haberler


Hastalığın çıkış noktası olan Meksika'da Devlet Başkanı Felipe Calderon, vaka sayısının azalma eğiliminde olduğunu, alınan önlemlerin işe yaradığını söyledi. Ancak Dünya Sağlık Örgütü hastalığın yıl içinde özellikle kış aylarında güçlenerek yeniden ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyor.

Meksika'nın ardından en çok vakaya rastlanan ABD'de de yetkililer, hastalığın tüm ülke geneline yayılabileceği uyarısı yaptı. Halen 30 eyalette 244 vaka bulunuyor. ABD'deki eyaletlerin yarısından fazlasında doğrulanmış domuz gribi vakaları bulunuyor. ABD'li uzmanlar, virüsün çoğunlukla 50 yaşın altındakilerde görüldüğünü de açıkladı.

Hastalık son olarak Kolombiya, Kostarika, irlanda ve İtalya'da görülmüştü.

DOĞRULANAN VAKALAR


VİRÜS BULAŞTIRMA

Hastalığın kişiler arasında bulaştığının doğrulandığı ülkeler: Meksika, ABD, Kanada, İspanya, Almanya, İngiltere...

MISIR'DAKİ İTLAF

Mısır'ın başkenti Kahire'deki yetkili makamlar, domuz gribine karşı bir önlem olarak başlattıkları domuz itlafına bugünden itibaren devam edeceklerini açıkladı.

Pazar günü itlaf karşıtı çiftçilerle polis arasında çıkan çatışmada en az 12 kişinin yaralandığı haber verildi.

Domuz çiftliği işleten ve çoğu Kıpti Hıristiyan olan protestocular, "haklı bir gerekçe bulunmamasına rağmen geçim kaynaklarının ellerinden alındığını" söyledi.

H1N1 virüsünün domuzlarda bulunduğu doğrulanmamıştı.

Mısır'da şu ana kadar domuz gribi vakası görülmedi.

WHO: Rehavete yer yok