Çeşitli hastalıkların tedavisinde bitkisel ürünlere olan talep giderek atıyor ancak uzmanlar, bu durumu istismar edenlerin sattığı sahte ürünlerin sağlığı tehdit ettiğini söyleyerek uyarıda bulunuyor.

‘'Bitkisel Sağlık Rehberi'' kitabının yazarı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, son yıllarda bitkisel ürünlere olan ilginin attığını ancak birçok kişinin şifalı bitkileri bilinçsizce satın aldığını söyledi.

Bu durumun kimileri tarafından istismar edildiği uyarısında bulunan Prof. Dr. Saraçoğlu, son dönemde ''yaban mersini'' bitkisinin satışında insanların aldatıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Yaban mersini diye insanlara başka bitki satıyorlar. Gerçek yaban mersininin buruk bir tadı vardır. Bugün insanlar şişkinlikten bahseder. Yaban mersininden bir avuç tüketildiğinde ne şişkinlik ne de gaz problemi kalır. Ama insanlara yaban mersini diye, yabani ayı üzümünü tanıttılar. Bir de bunu satarken şeker hastalarına iyi geliyor diye reklamını yapıyorlar. Yabani ayı üzümünün yaban mersiniyle uzaktan yakından alakası yok ve bol şekerli. Şeker hastalığına da kesinlikle iyi gelmez aksine şeker hastalarına zararlı.''

Saraçoğlu, insanoğlunun artık doğayı ve doğal olanı aradığını belirterek, ''Ama ne acıdır ki doğaya dönüş yapan insan 1960'lı yıllardaki o doğayı bulamıyor. Bugün tabiat insanoğluna karşı savaşan bir düşman haline geldi. Yani insan bunu kendi eliyle yaptı'' diye konuştu.