"Yağışlı ve soğuk hava kanseri tetikleyebilir" (Araştırma)

ABD'de yapılan araştırmaya göre sürekli yağışlı ve soğuk havanın hakim olduğu yerlerde yaşamakla kanser arasında bağlantı olabilir. Araştırmayı yapan bilim insanları, Amerika’nın yağışlı ve soğuk iklime sahip bölgelerinde yaşayanlarda, kurak ve sıcak iklimde yaşayanlara göre akciğer, meme ve kalın bağırsak kanserlerinin daha sık görüldüğünu belirtiyor.

Haberler - DHA 24.12.2019 - 16:31

"Yağışlı ve soğuk hava kanseri tetikleyebilir" (Araştırma)

Environmental Engineering Science dergisinin yayınladığı araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde, yağışlı ve soğuk iklime sahip bölgelerde yaşayanlarda, kurak ve sıcak iklimde yaşayanlara göre akciğer, meme, kalın bağırsak kanseri daha sık görülüyor.

Araştırmayı değerlendiren Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, bu farklılığın neden kaynaklandığının tam olarak belirlenemediğini ancak çalışmayı yapan araştırma ekibinin, D vitamini eksikliği ve yağışla birlikte topraktaki minerallerin yoğunluklarının değişmesinin etkili olabileceğini düşündüklerini bildirdi.

Kanser ile beslenme, hava kirliliği, kanserojen bir madde olan asbesti yoğun içeren toprağı olan yerlerde yaşama gibi çeşitli kişisel ve çevresel faktörler arasındaki ilişkinin uzun yıllardır bilindiğini dile getiren Prof. Dr. Karagöl, “Ancak, coğrafi bölgelerde özel bir neden olmaksızın, soğuk hava koşulları ve yağış alma ile kanser arasında ilişki olduğunun belirlenmesi çok önemli ve yeni bir bulgudur” dedi.

“SOĞUK HAVA TİROİD KANSERİNİ TETİKLİYOR”

Hava, toprak, su ve gıdaların toksik maddelerle kirlenmesi gibi çeşitli çevresel nedenlerin kanser riskini arttırdığını belirten Prof. Dr. Karagöl, “Daha önce yine ABD’de yapılan bir çalışma sonucunda, Alaska gibi iklimin soğuk olduğu bölgelerde tiroid kanserlerinin 2 kat fazla olduğu belirlenmişti. Yine İspanya’da yapılan bir başka çalışmada ise daha az güneş ışığı olan bölgelerde yaşayanlarda prostat kanserinden ölümlerin daha fazla olduğu saptanmıştı” diye konuştu.

D VİTAMİN EKSİKLİĞİ VE TOPRAKTAKİ MİNERAL YOĞUNLUĞU ÖNEMLİ

Yağışlı ve soğuk iklimin kanseri tetikleme nedenini tam olarak bilinmediğini aktaran Prof. Dr. Karagöl, iki etkili iki faktör olduğunu söyleyerek, “Soğuk iklim bölgelerinde yaşayanlar güneş ışığını daha az aldıklarından D vitamini eksikliği oluşmakta ve bu da kanser gelişmesini tetiklemektedir. İkincisi; yağışlar topraktaki kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi alkali minerallerin azalmasına ve toprağın daha asitik olmasına neden oluyor. Asitik toprakta amonyağı okside eden mikroorganizmaların sayısı artmakta, böylece amonyak nitritlere dönüştürmektedir. Ortaya çıkan bu nitritler, kanserojen bir madde olan nitröz aside dönüşmekte ve havaya karışmaktadır. Ayrıca, nitritler, su kaynaklarına da girerek, içilen su ve yenilen besinler ile insan vücuduna girmekte ve vücutta N-nitrozo bileşiklerine dönüşerek kansere neden olmaktadır’’ ifadelerini kullandı.

VİDEO: "AKILLI" KANSER İLACINA SGK'DAN ÖDEME KARARI ÇIKARTTI (13.11.2019 )

Sayfa Yükleniyor...