Yanlış ilk yardım ölüme yol açar

Bayındır Hastaneleri Acil Servis Bölüm Başkanı Dr. Nazmiye Koyuncu, kazalarda ilk yardımın eğitimli kişilerce yapılması gerektiğini, yanlış ilk yardımın ölüme yol açtığını söyledi.

19.03.2009 - 16:59

Kazalarda ilk yardım sürecini değerlendiren Bayındır Hastaneleri Acil Servis Bölüm Başkanı Dr. Nazmiye Koyuncu, ilkyardıma ilişkin eğitim almadan hastaya ilk yardım yaparak ölümüne sebebiyet vermenin bir suç olduğunu ifade etti. Koyuncu, ” Bu yüzden hastalara, özelliklede trafik kazası, yüksekten düşme gibi çoklu organ yaralanmalarının olduğu durumlarda ilk yardım eğitimi almamış kişilerin müdahale etmesi sakıncalıdır” uyarısında bulundu. Yaralıya müdahaleye başlamadan önce olayın ne olduğu, ne zaman olduğu, nasıl olduğunın hızla değerlendirildiğini anlatan Koyuncu, olay yerinin kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı. Koyuncu, “Kaza mahallinin denetim altına alınması son derece önemlidir. Çünkü kopmuş bir elektrik teli, kaçak yapan bir gaz borusu, benzin kaçağı, ikinci kazalara neden olabilir” şeklinde konuştu. Kazalara bağlı ölümlerin yüzde 50’sinin kazadan sonraki ilk 30 dakikada oluştuğuna dikkat çeken Koyuncu, “Bu süre içinde tam teşekküllü bir acil yardım ekibinin kaza yerine ulaşamayabileceği hesaba katılırsa hayat kurtarıcı bazı girişimlerin herkes tarafından bilinmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır” dedi.

KAZALARDA ALKOLÜN ROLÜ BÜYÜK

Alkol alımı ile trafik kazaları ve diğer kazaların oluşması arasında direkt bir ilişki olduğunu hatırlatan Koyuncu, Acil servislere başvuran hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda ölümcül trafik kazaları ve yaya ölümlerinin yüzde 35’inin alkolden kaynaklandığını kaydetti.

Sorularınız için: ntvmsnbc@bayindirhastanesi.com.tr

www.bayindirhastanesi.com.tr

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...