Yapay karaciğer nakli yakında

Harvard Tıp Fakültesi’nde görevli Türk doktor, laboratuvar ortamında oluşturdukları yapay karaciğeri fareye naklederek 8 saat yaşatmayı başardı.

Haberler 15.06.2010 - 16:28

Yapay karaciğer nakli yakında

Dr. Korkut Uygun yönetimindeki Massachusetts General Hospital (Boston, ABD) araştırmacıları, laboratuvarda nakledilebilir bir karaciğer üreterek dünyada milyonlarca hastaya umut ışığı yaktılar.

Dünyada ilk kez gerçekleştirilen çalışmanın beş yıla kadar “ısmarlama” karaciğerlerin hastalara nakline kapı açtığı belirtiliyor. Laboratuvarda üretilen doku parçalarıyla  yaralanma, hastalık, aşırı alkol tüketimi ya da aşırı dozda parasetamol alınması gibi nedenlerle hasar görmüş karaciğerler tedavi edilebilecek. Yapay karaciğerlerin potansiyel bir başka kullanım alanı da, diyaliz makinelerinin böbrek hastalarına yaptığı gibi, organ nakli için sıra bekleyen hastaları yaşamda tutabilmek.

Hayvanlardan alınan organlarla yapılan ve sonuçları Nature Medicine dergisinde yayımlanan çalışmada Dr. Uygun ve ekibi önce karaciğeri deterjanla yıkayarak, geride yalnızca damarlardan ve kolajenden (bir bağ doku proteini) oluşmuş bir “iskele” bırakacak şekilde hücrelerinden ayıklamışlar.

Daha sonra ekip onar dakika arayla yapılan dört enjeksiyonla bu yapıya toplam 200 milyon adet sağlıklı karaciğer hücresi aşılamış. Hücreler iskeleye yayılmış ve yapay bir kan dolaşımıyla beslenen karaciğer, laboratuvar kabında 10 gün süreyle canlılığını korumuş.

Deneyler, tıpkı gerçek bir karaciğer gibi bu dokunun da toksinleri parçalayabildiğini göstermiş.

Araştırmacılar “laboratuvar malı” karaciğerleri farelere de naklederek birkaç saat süreyle yaşamda tutabilmişler. Dr. Uygun, bu birkaç saatin bile başlangıç için çok önemli bir adım olduğuna vurgu yapıyor. 

Türk araştırmacı, çalışmanın heyecan ve umut verici olmasına karşın, şimdilik bir “fikrin yaşama geçirilebileceğin” kanıtlamaktan öteye gitmediğini, insanlara nakledilebilecek ve uzun süre işlev görecek karaciğer dokuları için daha uzun yol alınması gerektiği uyarısında bulunuyor. Yapay bir karaciğerin doğalının işlevlerini yerine getirebilmesi için bakteri ve öteki yabancı yerini alabilmesi için yabancı istilacıları yok edenler de dahil farklı türden pek çok başka hücreyle donatılması gerekiyor.

Sayfa Yükleniyor...