Yapay rahimle bebek umudu (Polikistik Over Sendromu nedir?)

Tüp bebek tedavisinde sık rastlanan başarısızlık nedenlerinden biri de polikistik over hastalığı. Yumurta kalitesizliği ise artık laboratuvarda oluşturulan yapay rahim ortamında çözülebiliyor.

Yapay rahimle bebek umudu (Polikistik Over Sendromu nedir?)

“Biz 21 yılın sonunda Efe'ye kavuştuk. Hayal kırıklıkları yaşadığım ve umutsuzluğa düştüğüm anlar o kadar çok oldu ki…”

Bu sözler, evlenır evlenmez çocuk sahibi olmak isteyen Derya Panpal’a ait. Ancak Panpal çifti 21 yıl boyunca çok istemelerine rağmen çocuk sahibi olamadı, tüp bebek tedavisi gördüler ancak ondan da sonuç alamadılar.

Çünkü Derya Panpal polikistik over hastasıydı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aygül Demirol, poliskistik over hastalığı hakkında, “Sık rastlanan hormonel dengesizlikle birlikte giden temelde bir yumurtlama problemidir. Halk arasında bilinen yumurtalık kistinden farklı bir durumdur” değerlendirmesinde bulundu.

Derya Panpal, polikistik over hastalığı nedeniyle klasik tüp bebek tedavilerine yanıt vermeyince, yeni yaygınlaşan bir tedavi olan co-culture, yani yapay rahim yöntemi uygulandı.

Polikistik over hastalarına uygulanan tüp bebek tedavisinde, embriyo kalitesinin çok düşük seyrettiğini belirten Prof. Demirol, Derya Panpal’a uygulanana yapay rahim yöntemi hakkında şunları söyledi: “Yumurtayı çevreleyen kumulus hücreleri, normalde kullanılmıyor ama bizim laboratuvarımızdan bu hücrelerden kokültür yani embriyoyu geliştiren ek besi ortamı hazırlamak için kullanıyoruz. Bu sistemle poliskistik over hastlarının yumurta kalitesinin arttığını ve gebelik oranının arttığını gördük.”

Bu yöntemle, laboratuvarda oluşturan yapay rahimde embriyoları güçlendirilen Derya Panpal tam 21 yıl sonra hayatının en güzel haberini aldı.

Derya Panpal, o haberi aldığında yaşadıklarını, “O günü tam anlatamam, mutluluktan deli gibi oldum. Akşama kadar ağladığımı biliyorum” sözleriyle dile getiriyor.

Panpal çifti şimdi Efe'ye bir kardeş için yeniden tedavi olacak.

Sayfa Yükleniyor...