‘Yapay şeker’de bakanlık raporu hazır

Sağlık Bakanı Akdağ, nişasta bazlı şekerle ilgili çalışma yürüten bilim komisyonunun ön çalışmasını tamamladığını ve raporun bu ay içinde sunulabileceğini söyledi.

18.02.2011 - 14:37

‘Yapay şeker’de bakanlık raporu hazır

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk Kızılayı’nın yürüttüğü ''1 Milyon İyi İnsan Aranıyor'' güvenli ve gönüllü kan bağışı davranış değişikliği kampanyasında, kan bağışında gelinen nokta ve 2011 yılı hedefleri konusunda Türkiye Kızılay Derneği’nde düzenlenen basın toplantısına katıldı.


Akdağ, Kızılay projesi öncesinde, 1 milyon 200 bin ünite olan ülkenin kan ihtiyacının ancak 300 bininin karşılanabildiğini hatırlattı. Kan bağışının düzenli olmasının önemine işaret eden Akdağ, bunun, bağışçıların sürekli ve düzenli kan vermesini gerektirdiğini söyledi.

Kızılay’ın yürüttüğü çalışmalarla bugün artık kan bağışlarının bir milyon üniteyi geçtiğini anlatan Akdağ, bunun ihtiyacın yüzde 60'ını karşıladığını, 2011 yılı hedefinin ise 1 milyon 350 bin ünite olduğunu belirtti. Halkın duyarlılığının bu noktada büyük önem taşıdığını vurgulayan Akdağ, ''Bütün vatandaşlarımızı gönüllü, düzenli kan bağışçısı olmaya davet ediyorum. Bu, sağlık açısından da yararlıdır'' diye konuştu.

Ülkede kan toplama görevinin Sağlık Bakanlığı’na ait olduğunu, güvenilir bir kurum olmasından dolayı bu yetkiyi Kızılay’a verdiklerini kaydeden Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Modern tıp bilgileri ışığında, toplanan kanın tam kan olarak kullanılması nadirdir. Tam kanın işlemden geçirilmesi, hastalara bileşenlere ayrılan kan ürününün verilmesi gerekir. 1997 yılında yüzde 96 oranında tam kan veriliyordu. Bu oran 2010 yılında yüzde 6'ya düştü. Bugün artık kan ürünlerini bileşenlere ayırıp verebiliyoruz.''

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali de proje ile 2010 yılı hedeflerine çok küçük bir farkla ulaştıklarını söyledi. 2012'de ülkenin ihtiyacı olan 1 milyon 800 bin ünite kanı toplama hedefleri olduğunu kaydeden Küçükali, bunun için halen yüzde 1.5 olan kan bağışı oranını, Avrupa ülkelerindeki gibi yüzde 5'e yükseltmeyi planladıklarını bildirdi.

NİŞASTA BAZLI ŞEKER RAPORU AÇIKLANACAK
Nişasta bazlı şekerle ilgili tartışmalar konusundaki bir soru üzerine Akdağ, ''Komisyon ön çalışmalarını tamamladı. Raporu bu ay içinde sunabilecekler. Dünyada bununla ilgili yapılan çalışmaları ve kanıta dayalı bulguları sunacaklar'' dedi.

Komisyonda, endokrinologlar, epidemiyologlar ve beslenme uzmanları gibi konuyla ilgili bilim adamlarının bulunduğunu ifade eden Akdağ, bu gibi tartışmalar yapılırken uzmanların görüşlerinin dikkate alınmasının büyük önem taşıdığına işaret etti.

Şekerin hangi türü olursa olsun fazlasının zararlı olduğunu vurgulayan Akdağ, ''Bu tarz tartışmalar bu ana gerçeğin gözden kaçırılmasına yol açabiliyor. Aynı şey kanser konusu tartışılırken de oldu. Bu konuda da asıl mesele sigaradır. Halkın kafası karıştırılmamalıdır'' şeklinde konuştu.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...