Yaşamım ellerinde! (Her organ bağışı, yeni bir hayattır!)

Kadıköy Kent Konseyi, Kadıköy Belediyesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul Tabip Odası, Türk Kızılayı, Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER), Organ Bağışı Haftası nedeniyle etkinlik düzenledi.

ntv.com.tr 06.11.2017 - 15:13

Yaşamım ellerinde! (Her organ bağışı, yeni bir hayattır!)

Her yıl Türkiye’de ikibinden fazla kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Ölen kişinin ailesinin organ nakline izin vermemesi nedeniyle sağlam organlar da toprak altında çürüyüp gidiyor.

Kişi hayattayken organ bağışı yapabilir veya beyin ölümü gerçekleştikten sonra yakınları bu onayı verebilir. Akli dengesi yerinde, 18 yaşını aşmış herkes organ bağışında bulunabilir. Organ Bağış Kartınız varsa bu sizin vasiyetiniz sayıldığı için yakınlarınız bu konuda daha rahat karar verebilir. Sadece yoğun bakımda makineye bağlı iken beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden, organ nakli uzman hekimleri tarafından uygun şartlarda alınan organ ve dokuların nakli sağlanır.

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım ‘Organ Bağışı Haftası’ olarak kutlanmaktadır.
Organ ve doku bağışının artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi ve konunun öneminin sürekli gündemde tutulması binlerce kişinin sağlığına kavuşması için çok büyük önem taşıyor.

Bu kapsamda, Tüketici Sorunları Derneği-TÜSODER ve Kadıköy Kent Konseyi paydaşlığında, Medeniyet Üniversitesi, Göztepe EAH, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune EAH ve Sultan Abdülhamit Han EAH ile Marmara Üniversitesi, Pendik EAH Organ Nakil Merkezleri’nden Organ Nakil Koordinatörleri tarafından; 8 Kasım 2017 tarihinde, saat 11:00’ den itibaren Kadıköy Rıhtımı Beşiktaş İskelesi karşısında Organ ve Doku Bağışı konusunda bilgilendirme yapılacak ve isteyenlerin Organ Bağış Kaydı alınacak.

Etkinlik süresince Türk Kızılay’ı tarafından da kan bağışları Kabul edilecek. Kadıköy İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kadıköy Belediyesi de sağlık konusunda yaptıkları çalışmaları tanıtacak.

Organizasyon komitesi, ülkemiz ve insanlık adına henüz bağış yapmayan herkesi, ölüm sonrası kısa sürede çürüyüp gidecek olan organları ve dokuları bir cana can katmak için bağışlamak konusunda duyarlılığa davet ediyor.

Sayfa Yükleniyor...