‘Yaşamın görünmeyen engelleri’

Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının hareket kısıtlılığı nedeniyle karşılaştıkları zorlukları konu alan ‘Yaşamın Görünmeyen Engelleri’ fotoğraf yarışması sonuçlandı.

Haberler 13.10.2011 - 13:57

‘Yaşamın görünmeyen engelleri’

Artrit hastalarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekmeyi ve hastalık hakkında bilinç oluşturmayı amaçlayan yarışma, Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan’ın önderliğinde düzenlendi.

Jürinin 51 fotoğraf arasından seçtiği ilk 3 eser ve sahipleri şöyle sıralandı:
1. Prof. Dr. Süleyman Özbek / Eserin Adı: Kafes
2. Dr. Aydın Fışkırma / Eserin Adı: Suya Hasret
3. Yrd. Doç. Dr. Soner Şenel / İsimsiz

12 Ekim Dünya Artrit Günü, 1996’dan bu yana pek çok ülkede romatizma hastalarının kısıtlılıklarını duyurmak için farkındalık oluşturma günü olarak kabul ediliyor. Zaman içinde hastaları hayattan çekip alan ve başkalarına bağımlı kılan romatizmal eklem hastalıklarının tedavisinde son 10 yılda önemli gelişmeler kaydedildi. Dünya Artrit Gününde, hareket kabiliyetleri ciddi şekilde kısıtlanabilen ve günlük yaşamlarında engellerle karşılaşan hastaların hayatını kolaylaştıracak önlemlerin alınması ve bu hastalıkların yol açacağı sorunların erken dönemde saptanarak önlenebilmesi hedefleniyor.

ROMATOİD ARTRİT HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR
Romatizmal hastalıklar, 7’den 70’e her yaştan insanın hayatında görülebilen ve sebep olduğu belirtiler (ağrı, şişlik, vs) nedeniyle hastaların sağlıklarını olduğu kadar sosyal hayatlarını önemli ölçüde etkileyen ve hatta yaşam sürelerini kısaltabilen hastalıklar. Bu grup içinde en sık rastlanan hastalıklardan biri de, bağışıklık sisteminin başta eklemler olmak üzere vücuttaki dokularda hasara neden olması sonucu ortaya çıkan, kalıcı sakatlık veya kısıtlılığa sebep olabilen romatoid artrit.

Vücuttaki tüm doku ve organları tutabilen hastalık, tipik olarak elleri, el ve ayak bileklerini etkiliyor. Kontrol altına alınmazsa hastaların önemli bir kısmında geri döndürülemez eklem hasarına yol açabiliyor. Eklem hasarının şiddetine bağlı olarak yemek pişirme, temizlik yapma, kişisel bakım gibi günlük işleri yapabilme becerisini olumsuz etkileyebilen hastalığın ileri evrelerinde ağır sakatlık ve hareket yetisinin kaybı söz konusu olabiliyor. Romatoid artritin sıklığı, genel olarak yüzde 0,5-1 olarak bildirilmekte, bu da, ülkemizde 350 ila 700 bin kişinin bu hastalıktan etkileniyor olabileceğini gösteriyor.

ANKİLOZAN SPONDİLİT KAMBURLUĞA NEDEN OLABİLİR
Ankilozan spondilit (AS) ise, spondiloartritler adı verilen bir hastalık grubu içinde yer alan, yaklaşık olarak her 200 erişkin bireyden birinde görülen kronik romatizmal bir hastalık. En önemli belirtisi bel/sırt ağrısı olmakla birlikte, çevresel eklem (örn: kalça) ve diğer organların (gözde üveit, inflamatuar bağırsak hastalığı) tutulumu da gözlenebilmekte. AS hastaları için geçerli olan en önemli risklerden biri, hastalığın seyri sırasında omurgada hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğu, örneğin kamburluk gelişmesi. AS hastalığı, en üretken çağ olan çalışma çağındaki erkekleri daha sık etkiliyor.

Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (RAED) tarafından Pfizer’in katkılarıyla düzenlenen “Yaşamın Görünmeyen Engelleri” fotoğraf yarışması, uzmanlık alanı hareket olan romatoloji, ortopedi, travmatoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorları ile ve Pfizer çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti.

Sayfa Yükleniyor...