‘Yaşıtlarımızla olursak corona virüs azalır’

İsrail Hayfa Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, özellikle 55 yaş üstü kişilerin yaşıtlarıyla vakit geçirmesinin corona virüsü yüzde 62 ila 93 arasında azaltacağı ortaya çıktı

Haberler - ntv.com.tr 11.11.2020 - 13:00

‘Yaşıtlarımızla olursak corona virüs azalır’

İsrail Hayfa Üniversitesi'nden araştırmacılar, bütün yaş gruplarını göz önüne alarak tecrit önlemlerinin hafifletilmesine yönelik farklı senaryoları değerlendirmek için büyük bir bilgisayar simülasyonu oluşturdu.

Yapılan araştırmada, 55 yaşından büyükler yalnızca kendi yaş gruplarındaki insanlar arasında sosyalleşirse, corona virüsten ölüm oranında yüzde 62 ila 93 arasında bir azalma olacağı ortaya çıktı.
Araştırmacılar, virüsün 50 bin kişilik iki sanal popülasyonda yayılmasını inceleyen bir model oluşturdu. 0-14, 14-34, 35-54 ve 55 ve sonrası olarak dört grubu inceleyen çalışmada her grubun aile yakınları ile temasının devam edeceği varsayıldı.

YÜZDE 93 AZALIR

Araştırmada 55 yaş ve sonrasındakilerin genç insanların arasına karışmadıklarında corona virüs kaynaklı ölümlerin yüzde 62 oranında azalacağı hesaplanırken 55 yaş ve sonrasındakilerin daha önce karşılaştığı biriyle aynı ortamı paylaşmaması ve sadece kendi yaşıtlarıyla vakit geçirmesi durumunda ise bu oran yüzde 93’e kadar çıkıyor.

Sosyal mesafe tedbirinin alındığı ve maskenin takıldığı varsayımıyla yapılan araştırmada, yeni etkileşimlerin azalması gerektiği ve bunu kabul ederek yaşamanın şart olduğu ortaya koyuldu.

Yaşlı kişiler için sosyal ilişkilerin daha önemli olduğunu vurgulayan yetkililer, “Bir tedavi veya aşı bulunana kadar bu tedbirler toplam ölüm sayısını azaltmaya yardımcı olacak" şeklinde konuştu.

HİÇBİR KISITLAMA OLMASA ÖLÜM ORANI YÜZDE 21 ARTAR

Kurulan temel senaryoya göre, 50 bin kişilik nüfusta hiçbir kısıtlama olmazsa ölüm sayısı 2 bin civarı olacakken, kişiler sadece kendi yaşıtlarıyla görüşürse bu rakam 1719 olarak ölçüldü. Kısıtlamaların ölüm oranını epey azalttığını kaydeden ekip, “Kısıtlamalar olmasa ölü sayısı 1719’dan yüzde 21 daha fazla olur” ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...