Yaşlanmanın ilk belirtileri gözlerde başlıyor

Yaşlanma sürecinde kırışıklıkların en fazla kendini gösterdiği bölgelerin başında göz çevresi geliyor ve bu durum, yıllara meydan okumak isteyenlerin canını sıkıyor. Uzmanlara göre ise yaşlanma sürecini durdurmak değil ama yavaşlatmak mümkün.

17.10.2011 - 14:27

Yaşlanmanın ilk belirtileri gözlerde başlıyor

Yaş takıntısı olanların gerçek yaşının ortaya çıkmasına yol açan göz çevresi ve boyun kırışıklıkları ile mücadele konusunda çeşitli yöntemler bulunuyor.

Uzmanlara göre, gözlerin sürekli kısmak, sinirli veya stresli iken yüz ve alın mimiği kullanmak göz çevresinde kırışıklık oluşumunu hızlandırıyor.

Kırışıklıkların önüne geçmek için kozmetik firmalarının her gün yeni ürünler piyasaya sürdüğünü aktaran Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Aşkar, içinde peptit, DMAE, hyalüronik asit, yeşil çay özü, alfa lipoikasit gibi maddeler bulunan ürünlerin göz çevresinin kırışıkları ile mücadelede faydalı olabileceğini söyledi.

Aşkar, göz çevresi kırışıklarına karşı yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı: ''Doğal yaşlanma sürecini durdurmak mümkün değil ama yavaşlatılabilir. Genç yaşlardan itibaren göz çevresine takviye amaçlı ürünler kullanın. Konuşurken gözlerinizi kısmayın. Gözlerinizi kısmanıza sebep olan ve göz kusurunuz varsa doktorunuzun verdiği gözlük veya lensi kullanın. Konuşurken çok fazla mimikli konuşmayın. Konuşma esnasında mimiklerinizi görmek için ayna karşısında geçip test edin. Nasıl mimikler yaptığınıza görerek ona göre çözüm bulun. Yaz-kış mutlaka gözlük kullanın. Böylelikle göz çevresini ışınlardan korumuş olursunuz. Göz makyajı yatmadan mutlaka silinmeli. Beslenmenize dikkat edip, iyi uyku uyuyun. Aşırı televizyon ve bilgisayara bakmaktan kaçının. En az haftada bir kez göz etraflarına bakım yapıp, dinlendirici maskeler uygulayın.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...