Pratik ve masum görünen yiyecek ve içeceklerin beklenmedik sonuçlar doğurabileceğine vurgu yapan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Elif Hakko, yaz aylarında sıklığı artan toplu besin zehirlenmelerinin etki alanının özellikle okul, otel, işyeri gibi yerler olduğunu söyledi.

Uygunsuz koşullarda saklanan yiyecek ve içeceklerle ortaya çıkan besin zehirlenmelerinin nedeninin “stafilokok” isimli mikroplar olduğunu söyleyen Hakko, “Bunların ürettiği toksin, aynı yemekten yiyen kişilerin bir kısmında ilk saatlerde kusma ve ishale yol açar; bazı kişiler durumu daha kolay ve çabuk, hatta ishal bile olmadan atlatırken, bazıları da kusma ve ishal nedeniyle şoka girebilir” dedi.

Özellikle yaz aylarında açıkta satılan veya sergilenen yiyeceklerin kolay ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih edildiğini söyleyen Dr. Hakko, “Açıkta satılan lahmacun, buzdolabında saklanmayan kıyma, süt, yoğurt, kaymak, krema gibi yiyecekler, hastalık olarak geri dönebiliyor” şeklinde konuştu.

ELEKTRİK KESİNTİLERİNE DİKKAT
Besin zehirlenmelerinden korunmak için; yiyeceklerin taze olmasına ve paketlenmiş olarak satılan yiyeceklerin son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmenin önemine değinen Dr. Elif Hakko, “Elektrik kesintisi nedeniyle, soğukta saklanması gereken yiyeceklerin bir süre ısınması, içlerinde bulunan ve sayıca az olduğu için sağlığa zarar vermeyecek olan mikropların çoğalmasına ve hastalık yapmasına yol açar. Özellikle hazır dondurmalarda bu noktaya çok dikkat edilmelidir” uyarısında bulundu.

EL HİJYENİ ÖNEMLİ
En önemli tehlikelerden birinin de yiyeceği hazırlayan kişilerin elleri olduğunu belirten Hakko, “Personelin temizliğinden emin olmadığınız yerlerde, sırf tatmak amacıyla bir şeyler yemek dahi ishale davetiye çıkarabilir” dedi.

Hangi sudan yapıldığı ve ne şekilde saklandığı belli olmayan buzların zehirlenmelere neden olabildiğini söyleyen Dr. Hakko, içeceklerin içine atılan buzun hangi sudan yapıldığını bilmenin mümkün olmadığını belirterek “Bu nedenle, yaz aylarında serinletici bir şeyler içmek istediğimizde, içine buz atmak yerine, ağzı kapalı olarak soğutulmuş içecekleri tercih etmek daha doğru olacaktır” diye konuştu.