Yaz güzelliğinin vazgeçilmezi

Sıcaklar, kuru rüzgarlar, sıvı kaybı, terleme, havuz ve deniz suyu gibi etkenler yazın cilt yapısını bozuyor. Yaz aylarında ışıl ışıl parlayan bir cilt için atılması gereken adımların başında ise cildi iyi nemlendirmek geliyor.

Haberler - ntv.com.tr 01.06.2015 - 15:50

Yaz güzelliğinin vazgeçilmezi

Cildin pul pul kuruyup, soyulmaması için sıcak yaz günlerinde cilt bakımının en önemli kurallarından biri yeterli miktarda su içmek. Cildin nemini koruması ve dış etkenlere dayanıklı olması için bu şart. Uzmanların önerisi ise içilen su miktarının günde 8 bardaktan az olmaması yönünde.

NEMLENDİRİCİNİZ NE KADAR YETERLİ?

Ancak su içmek, cildin nem oranının korunmasında tek başına yeterli değil. Bu noktada devreye cilde ihtiyacı olan nemi kazandıracak nemlendiriciler giriyor. Ciltteki nem oranı mevsim geçişlerinde daha fazla önem kazanıyor. Çünkü yazın UV ışınlarından, kuru rüzgarlardan, sıcaktan, deniz ve havuz suyundan etkilenen cilt, sonbahar gelince bronzlaşmanın da etkisiyle daha fazla kurumuş ve yıpranmış oluyor.

Dolayısıyla ilkbahar ve yaz aylarında cildin yeterince nemlendirilmesinin önemi de kendiliğinden ortaya çıkıyor. Yaz aylarında cildin iyi nemlendirilmesi için yapılması gereken ise nem oranı yüksek krem ve spreylerin her gün düzenli olarak kullanılması.  

Hem terleme hem de deniz ve havuza girme nedeniyle cilt bakım ürünlerinin etkisi gün içinde kaybolabiliyor. Bu durumda yoğun içerikli nemlendiricilerin tercih edilmesi ve tekrarlanması da kaybedilen nemin cilde geri kazandırılması açısından önemli.

SADECE YÜZÜNÜZÜ DEĞİL, VÜCUDUNUZU DA NEMLENDİRİN

Sıcak ve kuru havanın hakim olduğu dönemlerde sadece yüz ve ellerin değil, vücudun da iyi nemlendirilmesi gerekiyor. Nemlendiricilerin daha çok banyo sonrasında uygulanması, vücudun nem dengesinde rol oynuyor.

Yazın cilt bakımının önemli unsurlarından biri de dengeli ve düzenli beslenmek. Sık terlemeyle gerçekleşen su kaybı, aynı zamanda mineral ve vitamin kaybı anlamına da geliyor. Bu nedenle yeterli miktarda vitamin ve mineral almak, aşırı yağlı ve ağır yemekler yerine sindirimi kolay yiyecekleri tercih etmek cilt sağlığına katkıda bulunuyor. Sigara, alkol ve kafein içeren ürünlere bağlı sıvı kaybının da cildin buruşmasına, sertleşmesine ve nem kaybetmesine neden olduğu göz ardı edilmemeli.

YAZ GÜNEŞİ CİLDİNİZİ KURUTMASIN!

Yaz mevsimiyle birlikte artan bütün bu olumsuz dış faktörler cildin doğal görünümünü ve yapısını bozabiliyor. Bu nedenle bakım yapılmış ve iyi nemlendirilmiş bir cildin yaz güzelliğinin vazgeçilmezi olduğu unutulmamalı. Çünkü nem oranının azalması; cildin canlığını yitirmesine, kırışmasına, yaşlanmasına, kişinin olduğundan daha yorgun ve bitkin görünmesine yol açarken, diğer taraftan kuruluk kaynaklı hastalıklara da zemin hazırlıyor. Bu nedenle sıcak havalarda doğru şekilde temizlenmiş cilde, doğru nemlendiriciyi uygulamak, ışıl ışıl parlayan, güzel bir cildin altın kuralı olarak kabul ediliyor.

YAZA HAZIR MISINIZ? CİLDİNİZ YAZA HAZIR MI? CİLDİNİZİ VASELİNE SPREY İLE GÜNLÜK OLARAK SANİYELER İÇİNDE NEMLENDİRİN.

Sayfa Yükleniyor...