Yaz havası cildinize zarar vermesin!

Yaz mevsiminde açık havada yapılan aktiviteler artıyor ve cildin zararlı çevresel faktörlerden etkilenmesi kaçınılmaz oluyor. Ancak Dermatolog Dr. Seçil Uysal’a göre, birkaç basit önlemle yaz havasının cilt sağlığını bozmasını önlemek hiç de zor değil.

Haberler - ntv.com.tr 04.08.2015 - 19:26

Yaz havası cildinize zarar vermesin!

Bireysel ve sosyal etkinliklerin daha çok açık havada yapıldığı yaz ayları cilt sağlığını tehdit eden unsurları da bünyesinde barındırıyor. Bunların başında da güneş ışınları geliyor. Çünkü ultraviyole ışınlar, deride oluşan hasarın başlıca nedeni. Güneş altında uzun süre vakit geçirmekle kısa sürede ortaya çıkan şiddetli yanık ve alerjiler güneşin deride oluşturduğu ‘akut hasarlar’ olarak tanımlanıyor.

Erken yaşlanma, kırışıklık, çizgilenme, lekeler, çiller, kılcal damar genişlemeleri, kuruluk, kalınlaşma ve cilt kanserleri ise güneşin derideki kronik etkilerini oluşturuyor.

CİLDİNİZİ GÜNEŞİN ZARARLI ETKİLERİNDEN KORUYUN

Dermokozmetika.com sitesine konuşan Dermatolog Dr. Seçil Uysal, tüm bu zararlı etkilerden korunmak için güneş ışınlarına maruziyetin en aza indirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Özellikle güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği ve en zararlı oldugu 11.00-16.00 saatleri arasında güneşten korunmanın önemine parmak basan Dr. Uysal, “Güneşten koruyucu kremlerin en az 30 koruma faktör içermesi gerekir. Maksimum korunma için bu ürünler, güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce kuru deriye uygulanmalı ve 2-3 saat arayla yenilenmelidir” diyor.

Geniş kenarlı şapka, gözlük, sık dokunmuş ve açık renkli giysiler tercih etmek de güneşten korunmade etkili olan yöntemler.

Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da cilde kozmetik ürün uyguladıktan sonra güneşe maruz kalmamak. Dr. Uysal bu davranışın, zor tedavi edilen leke gelişimini tetiklediği uyarısında bulunuyor.

Güneşe maruz kalınacağı zaman koruma faktörü içermeyen krem, kolonya, parfüm ve traş losyonu gibi kozmetik ürünler deri ile temas ettirilmemeli.

CİLDİ HAFİF SOYAN VE ARINDIRAN BAKIMLARI TERCİH EDİN

Cildin yaz mevsiminde güneş ışınları, deniz, havuz gibi dış etkenlerin etkisiyle normalden çok daha fazla kuruduğunu aktaran Uysal, “Kuruyan cildin nem ve bakım ihtiyacı artar. Bu nedenle yaz mevsimi boyunca günlük nemlendirici bakıma haftada en az 1-2 kez nem maskesinin eklenmesi yerinde olur” önerisinde bulunuyor.

Yaz aylarında, cildi hafif soyan ve arındıran bakım ve temizleyicilerin de bakım programına eklenmesini tavsiye eden Dr. Uysal, bu amaçla içinde minik tanecikler halinde partiküller barındıran ve ‘fiziksel peeling’ olarak adlandırılan temizleyicilerin, haftada 1-2 gün banyo sonrası masajla uygulanabileceğini söylüyor. Bu uygulama, ölü deri tabakasının ve deride biriken kalıntıların kontrollü biçimde temizlenmesi ile cildin daha temiz ve canlı kalmasını sağlıyor.

ANTİ-AGİNG BAKIMLAR İÇİN UZMAN GÖRÜŞÜ ALIN

Ultraviyole ışınların etkisiyle oluşan, kronik cilt hasarı ve yaşlanması olarak tanımlanan 'foto yaşlanma'yı önlemekte anti-aging uygulamalar etkili oluyor. Dr. Uysal, güneş koruyucu kremler, anti-aging ürünler, peeling ve nemlendiricilerin kişinin yaşına, deri rengine ve yapısına uygun şekilde belirlenmesi için bir dermatoloji uzmanından yardım almanın doğru yaklaşım olduğunu vurguluyor.

BESLENMENİN ROLÜNÜ UNUTMAYIN

Özellikle antioksidan içeren besinlerin, yaz mevsiminde cilt kalitesini arttırdığını, cilde canlılık ve tazelik verdiğini dile getiren Uysal’ın bu konudaki önerisi ise; çinko, esansiyel yağ asitleri, A, E, C vitamini, omega 3 ve protein içeren yiyeceklere ağırlık vermek yönünde.

Yüksek sıcaklık nedeniyle vücutta oluşan sıvı kaybının aynı sekilde deride de görüldüğüne vurgu yapan Uysal’ın cilt sağlığı için tavsiyeleri arasında, günde en az 2-3 litre su içmek, kaliteli uyumak, sigara ve alkolden uzak durmak da var.

YAZIN HANGİ DERMOKOZMETİK UYGULAMALAR YAPILABİLİR?

Dermatolog Dr. Seçil Uysal’ın verdiği bilgiye göre, yaz aylarında yeni lekelerin oluşma riskinden dolayı cildi inceltip hassasiyetini arttıran orta ve derin kimyasal cilt soyma (peeling) işlemleri, cildin üst tabakasında soyulma oluşturan cilt yenileme ve leke tedavisinde kullanılan lazerler ile esmer tenlilerde güneş gören bölgelere epilasyon uygulamalarından kaçınılmalı.

Bununla birlikte güneş hasarını engelleyen, kırışıkların görünümünü azaltan ve yaz aylarında da güvenle uygulanabilen çeşitli dermokozmetik uygulama seçenekleri de mevcut. Yüzeysel cilt soyma işlemleri (peeling), mezoterapi, PRP, botulinum toksin uygulaması, roller, hyaluronik asit ile dolgu uygulaması ve organik iplerle yüz germe işlemleri yaz aylarında güvenle uygulanabilecek yöntemlerden bazıları.

Sayfa Yükleniyor...